preloader
search-icon

Комплексна програма для медійників

Журналістика рішень

виклик

Війна в Україні, зростання цін, пандемія COVID-19 та спричинені нею карантинні обмеження — через ці та інші проблеми дедалі більше українців хочуть бачити в медіа не тільки виклад подій, а й практичні поради та кроки їх розв’язання.

Окрім відповідей на класичні запитання журналістики «хто?», «що?», «де?», «коли?» та «чому?», людей цікавить питання «що робити далі?». Тож дедалі актуальнішою для нашого медіаринку стає «журналістика рішень» (ЖР) — Solution Journalism. Така журналістика орієнтована не на опис проблем, а на способи їх розв'язання.

Але багато українських редакторів і журналістів не знайомі з цим підходом створення контенту. Медійникам потрібно зрозуміти основні принципи формату ЖР та здобути навички роботи з ним.

рішення

Щоби пояснити журналістам суть жанру Solution Journalism і навчити їх створювати матеріали в цьому напрямі, ми створили комплексну програму.

Тренінги та вебінари

Для всіх охочих не просто писати, а й впливати на зміни у суспільстві своїми матеріалами, ми провели тренінги та вебінари. Під час цих заходів розглянули принципи журналістики рішень та ключові елементи матеріалу, написаного в цьому форматі. Також наші експерти розповіли, які проблеми та рішення можуть бути у фокусі Solution Journalism та як писати про реформи у під час коронакризи.

Влітку 2019 р. ми провели тренінг для тренерів із ЖР для 10 журналістів.

Спікерами заходу стали:

  • Анатолій Марциновський, медіатренер;
  • Тетяна Матичак, редакторка, фахівчиня з протидії пропаганді та маніпуляціям.

Анатолій і Тетяна просувають напрям Solutions Journalism у межах Медійної програми в Україні та інших проєктів.

Онлайн-форум «Solutions Journalism: від конструктивної журналістики до вирішення суспільних викликів»

14 квітня 2021 р. ми організували перший в Україні онлайн-форум із журналістики рішень. Учасники разом із медіафахівцями розбирали, в чому особливість ЖР, як знаходити ідеї для публікацій і розвивати цей напрям в Україні.

Участь у дискусії взяли вітчизняні та закордонні експерти, серед яких:

  • Пітер Йонг, журналіст The Guardian, National Geographic і BBC;
  • Тена Перішін, ліцензована тренерка Європейської мовної спілки;
  • Тарас Шевченко, заступник міністра культури та інформаційної політики України;
  • Андрій Куликов, ведучий, Голова правління «Громадського радіо».

Відеозаписи форуму доступні за посиланнями:

Стипендії на створення матеріалів у жанрі журналістики рішень

Ми провели три набори на конкурс медіаматеріалів у жанрі ЖР. Участь могли взяти представники всіх типів регіональних медіа — друковані, онлайн, ТБ і радіо — та незалежні журналісти. Особлива увага при відборі приділялася медійникам із Півдня та Сходу України.

З початком коронакризи ГО «Інтерньюз-Україна» організувала програму стипендій «Залишайся у професії», у межах якої журналісти, які втратили роботу чи фінансування через COVID-пандемію, створили 30 матеріалів у жанрі ЖР.

Ось лиш декілька статей, які написали учасники стипендійної програми:

результат

З 2019 р. ми допомогли створити понад 180 матеріалів у напрямі журналістики рішень. 194 журналісти взяли участь у наших тренінгах і вебінарах. Для 10 фахівців ми провели тренінг для тренерів (ТоТ) із журналістики рішень. А наш онлайн-форум отримав майже 40 000 переглядів у Facebook.

Прикладом ефективної роботи в жанрі ЖР є висвітлення порталом «Восточный вариант» планів на видобуток цирконію поблизу с. Нікольське на Донеччині. Їхній матеріал про екологічні наслідки такого видобутку набув широкого резонансу та допоміг місцевій громаді захистити свої права. Після низки аналітичних матеріалів видання і цивільних позовів продаж земельної ділянки призупинили.


Програму організовано ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Події та новини

Схожі проекти

project-image

УКРАЇНА+

Розповіли суспільству про надзвичайні вчинки звичайних українців. Понад 100 матеріалів сформували новий порядок денний для медіа – з новими цінностями та орієнтирами. Реалізували проект «Сусіди» – мультимедійні історії про повсякденне життя людей з України, Грузії та Молдови.