preloader
search-icon

Річний звіт 2020

За межами віртуальності: Як ми здійснювали реальні зміни в 2020

Купити продукти, провести робочу нараду, зустрітися з друзями - у 2020-му ми вчилися робити такі прості речі по-новому. Через глобальну коронакризу майже все наше життя мігрувало в онлайн, щодня створюючи нові виклики. Та хоч наша команда і була змушена перенести більшість активностей у віртуальний простір, ми доклали всіх зусиль, аби сприяти реальним змінам. Що із цього вийшло - читайте далі.

Підтримка медійників під час пандемії

Для регіональних журналістів, які втратили роботу через коронакризу, ми запустили програму стипендій «Залишайся у професії». Шість сайтів із пошуку роботи (work.ua, grc.ua, the LobbyX, Reworker, ua.jooble.org, jobs.ua) підтримали цю ініціативу та безкоштовно поширили інформацію на своїх ресурсах. Із майже ста заявок ми обрали 30 журналістів із усієї країни, які отримали стипендії на створення матеріалів про позитивні зміни у своїх громадах.

Окрім цього, 38 журналістів отримали менторську підтримку та стипендії для створення матеріалів у напрямі журналістики рішень. Криза зробила цей жанр ще актуальнішим для медіа, адже він не просто описує проблему, а на прикладах показує дієві способи її вирішення. Саме тому ми організували дводенний вебінар «Журналістика рішень: новий інструмент для висвітлення COVID-19», заявки на участь у якому подали понад 140 представників медіа. 80 медійників пройшли навчання, а 17 із них отримали стипендії на створення матеріалів у цьому жанрі.

Щоб допомогти редакціям адаптуватися до нових умов роботи, ми розробили та провели онлайн-курс «Криза та робота редакцій: реалізувати можливості для журналістів». 172 медійники зареєструвалися на 6 модулів курсу, а записи вебінарів та відеоуроків #КризаЯкШанс набрали понад 80000 переглядів у Facebook та YouTube.

![](/storage/app/media/2020-year/2.png)

Протягом року ми не лише підтримували медійників під час коронакризи, але й розвивали їхні професійні навички. Два корисні онлайн-заходи відвідали майже 100 журналістів у Zoom та понад 17 тисяч глядачів у Facebook: вебінар «Фандрейзинг для медіа» та дискусія за участю провідних медійників «Як висвітлювати діяльність терористів у медіа».

Щоб розвинути розуміння толерантності і прокачати навички підготовки матеріалів про національні, релігійні меншини та ЛГБТІ, ми організували онлайн-школу для медіа «Толерантність - шлях до миру чи яблуко розбрату?». 30 найбільш активних учасників школи отримали можливість участі в Tolerance Camp - онлайн-нетворкінгу з однодумцями з метою пошуку нових тем і героїв.

Інша онлайн-школа, «Як зруйнувати мур окупації та відновити історичну справедливість», яку наші експерти провели разом із німецькими колегами, була зосереджена на пошуку ролі українських журналістів у реінтеграції тимчасово окупованих територій України та консолідації нашого суспільства після завершення війни. Стаття про Донбас і мову ворожнечі однієї із стипендіаток школи, Дар'ї Куренної, у перші дні після публікації стала одним із найбільш популярних матеріалів на сайті Радіо Свободи - за три доби її прочитали майже 18 тисяч разів.

Досить популярним став наш дводенний вебінар із мобільної журналістики #StoriesFromUkraine: заявки до участі в ньому подали понад 120 медійників, 56 із них пройшли навчання, а ще 10 отримали стипендії на створення власних мобільних історій.

Справжній аншлаг зібрала наша літня онлайн-школа «Медіазліт»: ми отримали 357 заявок від журналістів-початківців, які прагнуть відповідати сучасним викликам професії. 70 відібраних учасників протягом трьох місяців навчалися теорії та практики у 29-ти досвідчених тренерів та медіаекспертів. Загалом ми провели 29 вебінарів загальною тривалістю 65 годин. Одним із найпопулярніших став майстер-клас Романа Вінтоніва (Майкла Щура), який охопив у Facebook понад 75 тисяч користувачів.

Протидія дезінформації

За останні роки, а особливо після виборів 2019 року, антизахідні наративи дедалі активніше ширяться в українському інфопросторі. Для боротьби проти цього антидемократичного реваншу наші аналітики започаткували регулярний моніторинг та дайджест антизахідних повідомлень (українською та англійською). На сторінках nv.ua, Радіо Свобода, UkraineWorld випуски дайджесту набрали понад 25000 переглядів, а у Facebook та Twitter охопили 125000 користувачів. До того ж кожен випуск регулярно потрапляв у електронні скриньки наших міжнародних партнерів.

Разом із Академією української преси ми підготували та випустили посібник для вчителів «Освітні практики із запобігання інфодемії, або Як не ізолюватися від правди». Розроблений у партнерстві з Міністерством освіти та науки України, посібник має на меті розвиток критичного мислення та медіаграмотності у школярів.

Теорії змови почали набувати ще більшу популярність під час пандемії. Спільнота кіберельфів TrollessUA, чия база уже налічує майже 4,5 тис зловмисних FB-акаунтів, продовжувала полювати на тролів та проводити просвітницьку роботу. А ще TrollessUA запустив чат-бот для більш зручного та оперативного виявлення тролів у Facebook.

8 тренерів із Нідерландів, Чехії та України поділилися з українськими журналістами та аналітиками досвідом викриття фейків. Тренінг «Антибот: як протистояти інформаційним маніпуляціям» зібрав у Zoom 79 учасників на базовому та поглибленому рівнях. Ще 15000 користувачів переглянули навчальні відеозаписи онлайн. 

Наші аналітики провели дослідження, що викрило мережі фейкових підписників, які проросійські й антизахідні гравці використовують у своїй інформаційній війні проти Європи, США, європейської інтеграції України та її незалежності від Росії. Ми з`ясували, що понад 300 тисяч ймовірних тролів просували ідеї Віктора Медведчука у Twitter, а ~80% підписників Анатолія Шарія та Олександра Дубінського у Twitter (з вибірки дослідження) мають ознаки тролів. Презентацію нашого дослідження для української аудиторії проглянули 13 тис осіб, а для міжнародної -- 8,5 тис.

Огляд регіональних медіа України

24-річна співпраця з регіональними журналістами та  аналітична експертиза допомогли нам підготувати  всеосяжний огляд українських медіа "Ukrainian Regional Media Guide 2020". Це перший у своєму роді англомовний звіт про українські регіональні медіа за 2020 рік. У ньому зібрана інформація про 400 видань у всіх 24 областях України, включно з тимчасово окупованими територіями.

Медійний ландшафт України динамічний, а тому ми будемо публікувати регулярні тематичні огляди. У першому з них наші аналітики з'ясували, які виклики принесла коронакриза та як медійники реагують на них. Читайте за посиланням аналітичний огляд «Як українські регіональні медіа живуть під час карантину». Другий аналітичний огляд ми присвятили тому, як місцеві вибори 2020 відобразилися у найбільш популярному соціальному медіа України --- Facebook. Ви можете дізнатися більше про це у матеріалі «Місцеві вибори 2020 та соціальні медіа: розділяй і джинсуй?».

Комунікаційна підтримка реформ та організацій

Для проєкту ЄС-ПРООН з парламентської реформи ми працювали над посиленням комунікаційної спроможності комітетів Верховної Ради України. Протягом шести місяців наші експерти навчали працівників секретаріатів комітетів сучасним комунікаційним технологіям. Така підтримка дала свої плоди. За час нашої співпраці, наприклад, показники FB-сторінок комітетів суттєво покращилися -- завдяки стрімам та сучасним інтерактивним форматам охоплення у деяких сторінок зросло аж у 20 разів!

Ми активно працювали над комунікацією реформи НУШ (Нова українська школа). Зокрема, підготували 139 коротких та 16 довгих матеріалів із 200 графічними елементами про ключові компоненти реформи. Ці матеріали були опубліковані у національних онлайн-медіа (УП, nv.ua, Дзеркало тижня), а також у спеціалізованих виданнях для батьків (osvita.ua, 4mama.ua, nus.org.ua). Загальна аудиторія публікацій склала 433 тис онлайн читачів. Комунікаційна кампанія у Facebook додатково охопила ще понад 1,7 млн користувачів.

До флешмобу #ХочуДоНУШ, запущеного в межах проєкту, долучилися понад 15 інфлюенсерів, зокрема: освітній омбудсмен Сергій Горбачов, засновник платформи EdEra Олександр Йолкін, засновниця «Батьки SOS» Олена Парфьонова, мами-блогерки Олена Гордійчук, Катерина Міщенко, Ганна Лісовська тощо. Окрім інфленсерів понад 40 публікацій було отримано від освітян і батьків.

У межах проєкту ЄС «PRAVO-Justice» ми підготували для Міністерства юстиції України комунікаційну стратегію на основі психосемантичного дослідження. Мін'юст нині вже впроваджує її у своїй діяльності. У легкій та цікавій формі розповіли суспільству про такі складні теми, як служба пробації та приватні виконавці. Ці два відеоролики набрали понад 150 тисяч переглядів у Facebook. Також ми розробили комунікаційну та візуальну айдентику для FB-сторінки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань.

Кредити, позики, відсоткові ставки -- ні, це не те, за рахунок чого ми виживали на карантині. Це стало одним із напрямів нашої роботи. Адже з 2020-го ми почали комунікаційну підтримку для представництва Європейського інвестиційного банку в Україні. Тепер їхній український офіс має надійний тил та консультанта, який комунікує в Україні найголовніші меседжі державної фінансово-кредитної установи Європейського Союзу.

Національний банк України також залучив наших експертів для комунікаційної підтримки реформи небанківського фінансового сектору. На основі результатів соціального опитування, наша організація розробила інформаційну кампанію для пояснення суті реформи та підвищення фінансової грамотності українців. Матеріали кампанії були розміщені на сторінці Financial Literacy Ukraine та незабаром з'являться на окремому сайті.

У співпраці із Радою Європи ми реалізували всеукраїнську інформаційну кампанію щодо впливу реформи децентралізації на національні меншини в Україні «Різне коріння -- спільні можливості». Аби сприяти позитивному сприйняттю реформи, ми підготували серію постів для соціальних мереж, 5 статей для загальнонаціональних медіа та 6 відео. Статті на сайтах НВ, ЛІГА.net, Українська правда.Життя прочитали понад 14 тис осіб. Анімовані 30-секундні відео ми розмістили на каналах групи Starlight (ICTV, СТБ та Новий канал), загалом їх проглянули понад 160 тис людей. Усі відео в межах кампанії ми перекладали і субтитрували 14-ма мовами нацменшин.

Попри всі труднощі та несподіванки, 2020-й нагадав нам про важливість власного здоров'я. І тим актуальнішою стала інформаційна кампанія #2022БезТютюну, розроблена нами для Центру Громадянського Представництва «Життя». Аби змусити депутатів Верховної Ради ухвалити антитютюновий законопроєкт №4358 та зберегти життя та здоров'я українців на довгі роки, ми протестували айдентику та меседжі кампанії на фокус-групах і на основі отриманих результатів підготували серію продуктів: відеоролик для ТБ та соцмереж, сайт, постери, анімовані банери, інфографіки.

UkraineWorld: про Україну - для світу

Наше англомовне медіа UkraineWorld продовжило розповідати світу про Україну. Понад 42,5 тисячі читачів слідкували за перебігом ситуації з COVID-19 в Україні на спеціальній сторінці Coronavirus in Ukraine, яка ведеться у режимі LIVE.

У 2020 році наша команда розпочала два великих відеопроєкти. Спільно з Українським інститутом ми реалізували проєкт «Ukraine in 2 Minutes» і представили десять анімованих експлейнерів англійською мовою. Відео, що спростовують поширені стереотипи про Україну та пояснюють особливості її історії та культури, переглянули понад 300 тисяч разів.

У вересні ми також запустили проєкт мобільного сторітелінгу «Stories from Ukraine», що має розірвати усталені негативні асоціації про Україну за допомогою відеоісторій про людей та ініціативи, що трансформують країну. За 2020 рік ми представили 9 репортажних відео, які переглянули понад 91 тисячу разів, та провели вебінар із мобільної журналістики, учасники якого отримали гранти на створення відеоісторій.

Загалом у 2020 році наша команда підготувала:

  • 71 статтю,
  • 37 відеороликів,
  • 20 подкастів.

Статті та коментарі журналістів UkraineWorld публікувалися в іноземних виданнях: The New York Times, Atlantic Council,Radio Free Europe/Radio Liberty, New Eastern Europe, Kyiv Post, Novator.az, Arqument.az, newsday.ge, Ukraine Verstehen.

Експерти UkraineWorld стали співорганізаторами та учасниками дискусії Київського безпекового форуму «Хто воює проти світової демократії». За онлайн-трансляцією заходу слідкували 23 тисячі глядачів. Запис іншої дискусії, «Україна в 2020: головні події та тренди», яку наша команда організувала самостійно, переглянули понад 12 тисяч разів.

Цифрова безпека та Інтернет свобода

Експерти DSS380 підтвердили свій статус фахівців із цифрової безпеки: їхні 14 авторських колонок для nv.ua та mc.today набрали 77 тис переглядів. Окрім цього, десятки національних та регіональних медіа зверталися до DSS380 за експертними коментарями.

Три локальні редакції -- «Трибун» (Рубіжне), «VeжА» (Вінниця), «Зміст» (Полтава) -- покращили свою кібербезпеку завдяки 14-ти консультаціям від спеціалістів DSS380. Ще з чотирма локальними редакціями -- «Перший Криворізький» (Кривий Ріг), «Гречка» (Кіровоград), «Inform.ZP.UA» (Запоріжжя), «Восточный вариант» (Луганська і Донецька області)  -- експерти  DSS380 почали працювати наприкінці року.

Наша команда запустила серію регулярних заходів Friday Security Night, де можна вдосконалити свої знання щодо безпеки у цифровому світі. Онлайн-подія «7 порад , як уберегти свої дані і гроші в Інтернеті» зібрала 1500 глядачів, дискусію «Як технології змінюють світ і чи залишиться свобода в 2030?» проглянули понад 3800 разів, а до обговорення «Чи готова Україна впроваджувати вибори онлайн» долучилися 7300 тис осіб.

Експерти DSS380 також підготували 10 коротких відео з базовими правилами цифрової безпеки: їх переглянули вже понад 30 тис FB-користувачів.

На єдиному в Україні ресурсі про Інтернет-свободу netfreedom.org.ua вийшло 546 тематичних матеріалів, які проглянули 71 тис разів. FB-сторінка Internet Freedom Ukraine почала успішно використовувати відеоформат: 5 роликів набрали понад 164 тис переглядів. Експерти проєкту також презентували моніторинговий інструмент - Індекс регулювання онлайн-простору, за яким можна оцінити вплив запропонованих чи схвалених законопроєктів, що впливають на розвиток інтернету.

Просвітницькі заходи, що мігрували в онлайн

Інсталяція про досвід ВПО «Вмісти своє життя у валізу» встигла відкритися у Запоріжжі, але була скасована через карантин. Проблеми ж вимушених переселенців нікуди не поділися, тому ми продовжили розповідати про них на онлайн-майданчиках. 37 матеріалів у національних та регіональних медіа з історіями переселенців, інформаційна Facebook-кампанія за хештегом #ЖиттяСпочатку охопили понад 440 тисяч користувачів.

Також ми адаптували відео 360, щоб усі охочі змогли відчути атмосферу інсталяції навіть через екран ноутбука чи телефона.

Наша інтерактивна VR-інсталяція «Пропагандаріум» мала розпочати свою роботу наприкінці березня у Запоріжжі, але через пандемію вона вимушено сказала #ЗалишаюсяВдома та перейшла у формат навчальних Facebook-івентів. 9 тисяч користувачів отримали інформаційне щеплення від фейків та підвищили імунітет до маніпуляцій.

У жовтні у межах однойменної глобальної акції ми представили мобільний додаток доповненої реальності #PrisonersVoice, який звертає увагу міжнародної спільноти до українських бранців Кремля та до систематичного порушення Російською Федерацією прав людини. Змодельована доповнена реальність дозволяє користувачам самостійно пройти шляхом, який здолали визволені бранці Кремля Олександр Кольченко, Олег Сенцов і Володимир Балух, -- від затримання та довгих днів у колонії до повернення в Україну. Менше ніж за місяць додаток завантажили майже 800 разів із Google Play Market і 1500 -- із Apple Store. У межах промокампанії у європейських медіа вийшло 80 матеріалів про проєкт, а охоплення в соціальних мережах склало понад 2,6 млн користувачів. Проєкт #PrisonersVoice був названий одним із 15 кращих культурних проєктів 2020 року.

Для проєкту Представництва ЄС «Будуймо Європу в Україні» ми завели власний YouTube-канал. Усі зацікавлені у можливостях ЄС раніше брали участь у наших заходах по всій Україні - тепер же ми раді запропонувати онлайн-бібліотеку корисних вебінарів. Підприємці, громадські активісти, представники влади та студенти можуть надихатися історіями успіху та отримувати актуальну інформацію щодо програм ЄС в Україні.

Стратегічний розвиток медіа

Чотири українські редакції удосконалювали власний контент у межах нашого проєкту AUDS (Audience Understanding and Digital Support). Так, The Ukrainians запустили дві розсилки: The Story -- з найкращими текстами топових світових медіа та Новини здорової людини -- зі щоденними новинами України та світу. Волинь online підготувала серію матеріалів #БізнеСильні про успішних жінок-підприємниць, а також запустила paywall для платного доступу до частини контенту на сайті. Це одна із перших регіональних редакцій в Україні, яка наважилася на платний контент для читачів. Promum випустила серію матеріалів про екологічне розлучення і стала майданчиком для обговорення цієї теми в суспільстві. Онлайн-видання «Повернись живим» запустило серію подкастів про реабілітацію військових та історії про подвиги атовців. У зв'язку із коронакризою ці медіа отримали також додатковий фонд, що дозволив їм не втратити позицій на медіаринку та реалізувати задумане в межах проєкту.

199 мультимедійних матеріалів про актуальні суспільно-політичні питання було виготовлено в межах проєкту «Україна+», а також його підкомпоненту «Сусіди». , Проєкт мав на меті посилити обмін мультимедійним контентом між українськими редакціями, а також з країнами Європи та Євразії. 6 українських редакцій отримали додатковий грант, аби впоратися з наслідками пандемії COVID-19. Кошти пішли на підготовку 16 історій про вплив коронакризи на життя українців. Медіа з усіх 12-ти країн, які брали участь у проєкті, підготували подібні матеріали, аби відобразити цілісну картину нового пост-пандемічного світу -- у людських обличчях, переживаннях та розповідях. Мультимедійні матеріали проєкту також поповнили контент-фонди, із яких українські медіа могли безкоштовно брати матеріали та наповнювати сітку в часи, коли знімати чи виготовляти власні матеріали було скрутно через карантин.

П'ять редакцій із півдня та сходу України оптимізували контентну стратегію та, як наслідок, збільшили аудиторію своїх медіа. Так, аудиторія сайту Краматорськ Post виросла на 23%, Кавун CITI -- на 25%, Слобідський край -- на 70%. Трафік сайту маріупольського телеканалу TV-7 почав стрімко зростати і досяг стабільної позначки у понад 300 тисяч переглядів на день, а у видання 0629.com.ua суттєво покращилися показники переглядів відео. Усе це завдяки менторській підтримці у межах «Медійної програми в Україні».

2020 у цифрах

Протягом 2020 року наша команда працювала над реалізацією 40 проєктів. Ми організували та провели 125 заходів, із яких 109 відбулися онлайн. Ці події зібрали 9034 учасників та майже 150 тис онлайн-переглядів. За цей період наш сайт відвідали 121809 користувачів, а 2026 нових підписників почали стежити за нашими сторінками у Facebook та Instagram.

У 2021-му нашу команду продовжують об'єднувати не лише віртуальні мережі, а й прагнення привносити реальні зміни у сферах розвитку медіа, стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Дякуємо, що мотивуєте нас до нових звершень на шляху розбудови успішної України!