preloader
search-icon

VR-інсталяція про медіаграмотність #НеВедуся

Пропагандаріум

виклик

Всеосяжна і невтомна пропаганда Кремля

На фоні тривалої гібридної агресії РФ нам, українцям, може здаватися, що про дезінформацію ми знаємо все. «Розіп’ятий хлопчик», «клаптик землі», «два раби» – ці абсурдні сюжети одразу виринають у пам’яті, коли мова заходить про кремлівську пропаганду. Але час іде, пропаганда трансформується, маніпуляції стають усе більш витонченими та підступними.

Як пересічним громадянам розпізнати якісний медіаконтент серед нашестя фейків? Як зберегти здоровий глузд у світі, перенасиченому даними?

рішення

Лікар-фейколог запрошує на прийом

Для того, щоб масово популяризувати медіаграмотність, ми вирішили піти шляхом інфотейменту (infotainment, від англ. information – інформація та entertainment – розвага). Так виникла інсталяція «Пропагандаріум» з двома інтерактивними кімнатами.

Інсталяцію модерують унікальні лікарі-фейкологи. За допомогою «фейкометра» вони вимірюють рівень «кисельових» в організмі гостей. Такий жарт одразу налаштовує відвідувачів на невимушений лад та сприяє більш позитивному сприйняттю інформації.

У першій кімнаті гості опиняються в «Музеї пропаганди» з яскравими прикладами російських маніпуляцій на ТБ, у соцмережах та онлайн-медіа. Фрагменти програм Кисельова, Скабєєвої та Соловйова, виступи президента РФ, статті на сайтах кремлівських рупорів – всі ці елементи наочно демонструють токсичність пропаганди. Адже вона не просто перекручує факти, а формує у споживачів власну викривлену реальність.

У другій кімнаті відвідувач одягає VR-окуляри, щоб переглянути 360-відео про найпоширеніші наративи пропаганди РФ щодо України. Стіни «кімнати медіаграмотності» завішані просвітницькими плакатами про ознаки фейків, канали пропаганди та правила медіагігієни.

На початку та в кінці візиту гості проходять онлайн-тест. Він допомагає зрозуміти, наскільки інсталяція покращила їхні навички медіаграмотності. Після успішного проходження тесту відвідувачі отримують подарунки: тематичну екосумку, яскраві стікери та брошуру «Як вберегтися від кремлівської пропаганди та маніпуляцій».

Повноформатна інсталяція працювала по три тижні у Краматорську та Одесі. У скороченому фестивальному варіанті вона мала місце у Києві («Планета ГО» на Atlas Weekend), Харкові (Donbas Media Forum), а також Вугледарі, Волновасі та Мангуші (фестиваль «З країни в Україну»). Таким чином особлива увага була приділена сходу та півдню України.

«Ця виставка є дуже актуальною для жителів Донецької області, оскільки ми найбільше піддаємося інформаційним впливам РФ. Ми серйозно програємо нашим опонентам в інформаційній війні, і головне завдання сьогодні – навчити людей критично сприймати інформацію, перевіряти джерела, протистояти маніпуляціям», – зазначив Ігор Стокоз, тодішній заступник голови Донецької ОДА на відкритті інсталяції у Краматорську.

результат

Сказати пропаганді #НеВедуся

За п’ять місяців роботи мандрівної інсталяції ми отримали:

  • близько 2300 комунікацій з відвідувачами в рамках проєкту;
  • 114 матеріалів у медіа, у тому числі 17 телевізійних сюжетів;
  • понад 200 публікацій-згадок у соцмережах з хештегами проєкту #Пропагандаріум, #НеВедуся.

Широкому медійному розголосу посприяло, зокрема, і те, що відкриття інсталяції у Краматорську відвідали тодішні заступник Міністра інформаційної політики Дмитро Золотухін та заступник голови Донецької ОДА Ігор Стокоз.

«70–80% населення України отримують інформацію з телеканалів і відповідно вірять у ту реальність, яку транслюють на телебаченні. Саме такі експериментальні проекти, як «Пропагандаріум», з нестандартним підходом, з елементом розваги, звертають увагу людей на питання медіаграмотності, і таким чином ми досягаємо необхідного просвітницького ефекту», – зазначив екс-заступник міністра інформаційної політики Дмитро Золотухін.

І найголовніше: інсталяція викликала захват і натхнення у відвідувачів, які високо оцінили її інтерактивність та технічний рівень. Гості інсталяції зазначали, що проєкт варто масштабувати, адже він допомагає більш уважно ставитися до медіаспоживання. Нижче – лише деякі з оцінок (фото цих та інших дописів із Книги відгуків можна переглянути за посиланням).

«Очень интересная инициатива, надеюсь, что теперь еще больше людей очистятся от Киселева в крови и в голове».

«Ви робите велику справу. Отримала у вас за декілька хвилин здоровезну кількість корисного контенту, бажаю вам терпіння та медіаграмотних відвідувачів».

«Очень интересно было углубиться в эту тему. Я считаю, что в наше время очень важно объяснять людям и помогать не поддаваться на манипуляции. Молодцы, что создаете такое. Спасибо!»

«Я не очікувала, що це буде настільки цікаво; все зрозуміло, яскраво, просто, чудово, треба привести мого діда сюди лікуватися. І не тільки його».

«Дякую за такий необхідний проект в наш час, коли проти нашої країни ведеться інформаційна війна. Бажаю вам успіхів!».

На цьому історія «Пропагандаріума» не завершується: попереду нові міста та нові «пацієнти» на щеплення від пропаганди. Усе заради того, щоб зробити українців повністю кисельов-free!


Проект реалізує ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Події та новини

Подія
Зробіть щеплення від пропаганди на Donbas Media Forum

VR-інсталяція «Пропагандаріум» вирушає на Donbas Media Forum 2019! Приходьте, щоб перевірити власний імунітет до маніпуляцій та отримати щеплення від пропаганди.