preloader
search-icon

Я — розслідувач

7 інструментів для пошуку інформації

Журналістські розслідування — один із найскладніших, проте найважливіших для суспільства жанрів. Окрім побудови логічних зв’язків та причинно-наслідкових ланцюгів, слід колосально попрацювати над пошуком та перевіркою інформації.

Ми розпитали журналіста проєкту Bihus.info Антона Столярова, які інструменти, сервіси та реєстри він використовує в роботі над розслідуваннями.

Декларації

Якщо ви досліджуєте якогось державного службовця, то як не крути, а його декларації про доходи вам не оминути. Взагалі декларації прекрасні тим, що з них можна дізнатися, скільки ваш «клієнт» і його родичі офіційно заробляють, скільки готівки «тримають під матрацом», скільки мають шуб, годинників, золота та діамантів. На сайті зібрана не лише свіжа інформація із реєстру НАЗК, а й оцифровані старі паперові декларації чиновників. Також тут є багато зручних пошукових інструментів, які допомагають порівнювати статки чиновників по роках, виявляти ризики та шукати потрібну інформацію всередині декларацій, а потім на основі цього готувати цікаві матеріали. Наприклад, рейтинги найбільших подарунків, найдорожчих відпочинків чиновників і навіть власників церков.

Ring, або «кільце всевладдя»

У процесі розслідування журналісти використовують декілька десятків різних реєстрів: від їх кількості починає висіти комп’ютер, а його власник – плутатися, де він уже шукав, а де ще ні. Так у редакції виникла ідея об’єднати багато реєстрів в один і спростити життя собі й іншим. Зараз Ring налічує вже 19 джерел пошуку. Тут вам і вже згадані декларації, і реєстри помічників народних та місцевих депутатів, і база власників елітної нерухомості, і навіть британський реєстр компаній. Часто навіть сам не знаєш, що в ньому можна знайти. Наприклад, Антон колись досліджував такого собі Сергія Московського – менеджера народного депутата Максима Єфімова, на якого чиновник після анексії Криму переписав свій бізнес на півострові. У результаті виявилося, що Московський став власником британської компанії, на яку був оформлений так званий «вертолітний майданчик Януковича».

Open Corporates – ще одне «кільце всевладдя», але вже міжнародне

Свої активи, які чиновники з різних причин не хочуть «світити» у деклараціях, вони записують не лише на тещ, бабусь та менеджерів, а й на іноземні компанії. Тому українським журналістам-розслідувачам доводиться еволюціонувати та опановувати реєстри багатьох інших країн світу. Щоб довго й нудно не шукати, скажімо, офіційний бізнес-реєстр штату Вашингтон у США, можна скористатися Open Corporates. Просто забийте сюди назву компанії, і він знайде вам юрисдикцію її реєстрації, покаже основну інформацію про неї та дасть посилання на офіційний реєстр цієї країни.

Offshore Leaks Database

Реєстри іноземних компаній – це, звісно, добре. Але є офшорні юрисдикції, які не розкривають імен бенефіціарів фірм. Наприклад, Віргінські острови, Панама, Мальта, Сент-Кіттс і Невіс. Частина інформації про власників цих фірм опинилося у відкритому доступі завдяки різним масштабним витокам, таким як Panama Papers, Paradise Papers, Bahamas Leaks. Зараз ці та інші дані оприлюднені на сайті Offshore Leaks. Тому якщо ви хочете дізнатися власника якоїсь офшорної компанії чи, навпаки, знайти офшори високопосадовця – спробуйте. Можливо, вам пощастить.

Єдиний державний реєстр судових рішень та Судова влада України

Якщо постійно читати судові реєстри, вони можуть стати для вас просто невичерпним джерелом історій для майбутніх матеріалів. Історій, як то кажуть, «на будь-який смак і гаманець» — від просто смішного випадку, коли поліція зупинила автівку п’яного податківця й екс-ДАІшника, а штраф у результаті отримала зовсім інша людина, до таємної незадекларованої співмешканки нардепа Вілкула, на яку записана купа елітного майна. Також судові реєстри можуть допомогти вам знайти багато цікавого про фігуранта розслідування. Тут відображається все – від розлучень до штрафів за порушення правил дорожнього руху та боргів по кредитах. Тому досвідчені розслідувачки ніколи не йдуть на побачення, попередньо не перевіривши свого обранця по судових реєстрах.

Публічна кадастрова карта

Постійно сидіти в реєстрах рано чи пізно набридає, тому потрібно піти прогулятися. Хоча б по кадастровій карті. Тут можна натрапити на красиві маєтки та дізнатися власників землі під ними – а раптом це родич чиновника? Або з подивом виявити, що земля під елітними багатоповерхівками на Печерську насправді була виділена під будівництво студентських гуртожитків.

Opendatabot

Спочатку сервіс задумувався як бот у декількох месенджерах, за допомогою якого можна було б дізнаватися інформацію про компанії. Але потім туди також додалися судові рішення, реєстри осіб у розшуку, боржників, номери авто й інші відкриті дані. У ньому зручно шукати інформацію, коли журналіст перебуває «в полях», без комп’ютера. Ще одна корисна штука – можливість підписатися на запит і чекати, поки з’явиться потрібна інформація. До речі, на своєму сайті розробники часто дають цікаву статистику, яку їм вдалося зробити. Так, за допомогою власного інструменту, підрахували, що майже 24 тисячі корупціонерів потенційно зможуть повернутися на держслужбу.

Схожі події та новини

Медіалайфхак
Як вистежувати ботів та викривати маніпуляції?

Зібрали для вас практичні поради, які допоможуть не стати жертвами тролів, ботів та інформаційних вкидів в інтернеті.

Медіалайфхак
4 способи уникнути фотофейків

Журналістика перейшла від інформування до інтерпретації. Та як з-поміж величезної кількості інформації виокремити ядро фактів та правди? Фактчекінг! Але для журналістів украй важливо також перевіряти справжність фотографій, що підтверджують інформацію. Адже багато людей навіть не читають новин, їм достатньо переглянути фото. А саме такі фотофейки можуть спричинити непомірну шкоду як авдиторії, так і самому виданню.

Подія
Конкурс журналістських робіт «Суд людською мовою»

ГО «Вектор прав людини» оголошує конкурс журналістських робіт «Суд людською мовою». До участі запрошуються журналісти_ки національних і місцевих ЗМІ та блогери_ки, які висвітлюють судову тематику.

Медіалайфхак
5 мобільних додатків для роботи з відео

З цими сервісами ви зможете швидко та якісно змонтувати відео в себе на телефоні.

Медіалайфхак
10 подкастів від українських медіа

Подкасти стали новим трендом українського медіаринку. Зробили підбірку українських платформ з подкастами на будь-який смак.

Медіалайфхак
Записуй та не скорочуй

Мобільні додатки-блокноти значно спрощують життя журналістам.