preloader
search-icon

Перевіряти все

Ресурси для верифікації інформації

Правда чи фейк? Це перше питання, яке виникає чи, принаймні, має виникати у журналістів у процесі підготовки матеріалу. Довіряти словам, а тим паче емоціям — шкідливо для репутації, справжню ж цінність мають тільки перевірені факти. Пропонуємо підбірку інструментів для верифікації інформації, яка відкриває очі на правду.

ВІДЕО

Серед різного типу контенту найбільш складно перевірити на правдивість відео. Адже зараз кожен охочий із найменшим рівнем обізнаності може змінювати відеоролик у найпростіших для цього програмах.

Плагін InVID (In Video Veritas) розроблений, у першу чергу, для журналістів та покликаний полегшити боротьбу із фейковими й маніпулятивними відео. Розширення доступне для браузерів Firefox та Chrome. За його допомогою можна перевіряти відеоконтент не тільки з YouTube, але й з соціальних мереж. Плагін розбиває відео на кадри та проводить зворотній пошук (reverse image search) у пошуковій системі (Google, Yandex и Baidu), що дозволяє знайти першоджерело зображення.

Розширення дуже зручне у використанні: після його завантаження на панелі інструментів браузера з’явиться кнопка запуску. Зручно і те, що перевіряти відео на правдивість можна одразу гуляючи просторами YouTube. Для цього на обраному ролику потрібно клацнути правою кнопкою миші та обрати функцію перевірки. Будьте, однак, готовими, що процес займе трохи часу. Ще один ресурс для перевірки відео, щоправда тільки з YouTube — Citizen Evidence Lab, який представила правозахисна організація Amnesty International. Він дозволяє перевірити історію, час завантаження відео та інші моменти. Як це зробити — детально прописано в інструкції на сайті.

ЗОБРАЖЕННЯ

Серед безлічі інструментів для перевірки зображень інструмент Image Operations є одним із найбільш простих, проте водночас багатофункціональних. Він зручний не тільки для верифікації, але й для редагування зображення. Сервіс, фактично, є бібліотекою з посиланнями на інші ресурси, які впорядковані у відповідності до потреб: у кожній категорії об’єднані ресурси зі схожим функціоналом.

Працювати з ресурсом досить просто — варто лише вставити лінк на потрібне зображення чи завантажити його з комп’ютера. Далі необхідно обрати із списку інструментів потрібний. Наступний крок — захоплюватися результатом.

Ресурс дозволяє дізнатися інформацію про автора зображення (проте не завжди), коли і де світлина була зроблена, коли її завантажили онлайн і чи присутній у ній монтаж. Перед користуванням ресурсу вивчіть його меню — набір можливостей може спочатку спантеличити, проте в результаті зекономите багато часу.

САЙТИ ФЕЙКОВИХ НОВИН

На таких ресурсах як BBCCNN часто можна знайти «неймовірну», «шокуючу», «сенсаційну» інформацію. Ці та інші епітети — характеристики найкращих фейків. Зараз є чимало інструментів, котрі зібрали такі сайти в єдину базу та повідомляють про їх ненадійність, коли користувач на них свідомо чи випадково потрапляє. Як-от, до прикладу, розширення Fake News Alert чи B.S. Detector. Вони не мають на меті спростувати чи пояснити природу фейку. Їхнім головним завданням є звернути увагу на ненадійні сайти (список яких вбудований у плагін), останнє ж слово — за споживачем інформації.

Довіряйте, але перевіряйте!

На основі рекомендацій із сайту stopfake.org.

Схожі події та новини

Медіа лайфхак
TikTok для медіа та соціальних змін

TikTok не просто в моді, він на піку популярності. Цьогоріч додаток завантажили понад 1,6 млрд разів, що перевищило кількість встановлення Instagram. Ми зібрали декілька прикладів, як медіа та некомерційні організації вже створюють власний контент для цієї соцмережі.

Медіа лайфхак
10 додатків для роботи з Instagram-stories

Досі не приділяєте особливої уваги сторіз у вашому Instagram-акаунті? Даремно. Підготували для вас добірку додатків, які допоможуть зробити ваші Instagram-stories стильними та яскравими.

Медіа лайфхак
5 вдалих прикладів чат-ботів у медіа

У бізнесі зазвичай чат-боти розглядають, як зручний інструмент для продажу конкретного продукту або послуги. Та що, як використовувати цей інструмент для розповсюдження власного медіаконтенту, а, можливо, навіть і для транслювання персоналізованої реклами?

Медіа лайфхак
Нативна реклама: кейси та поради від експертів

Один із найбільш розповсюджених способів для ЗМІ самоокупитися — реклама. Якщо говорити про нові формати, то перше, що спадає на думку — нативка. Це реклама, яка подається максимально природно для людини. Основна мета такого виду промоції — дати людям те, що їм потрібно, але у зв’язці з інтересами рекламодавця. Ми розпитали українських медійників про нюанси роботи з такою рекламою.

Медіа лайфхак
Сервіси для створення мультимедійних історій

Як зі звичайного тексту зробити мультимедійний лонгрід? Швидко. Безкоштовно. Креативно.