preloader
search-icon

корисні лайфхаки

Як вистежувати ботів та викривати маніпуляції?

1. Пам’ятайте, що інформацією можна маніпулювати у різний спосіб, зокрема, взяти її з ненадійного джерела та спотворити за допомогою неповної, односторонньої подачі. Тож в роботі журналіста важливим є процес фактчекінгу та верифікації інформації. В цьому вам допоможе WhoIs – інструмент, який дозволяє визначити власника та термін існування домену сайту.

2. Наші колеги з Texty.org розробили алгоритм визначення типів маніпуляцій у новинах. У процесі роботи вони встановили, що найбільш поширеними маніпуляціями є «емоційна упередженість» та «хибна аргументація». «В Киеве хотят ввести курс бандерологии» – інтригує, чи не так? Це назва статті з «Політнавігатор.нет», новинного сайту сумнівної якості.

За словами Анатолія Бондаренка, такі «інформаційні ресурси» популярні серед українських інтернет-користувачів: пропагандистський сайт «Русская весна» демонструє 11,8 млн візитів з України. Для порівняння, «Українська правда» — 16, сайт «Нового времени» — 10,25 млн.

3. Якщо хочете розпізнати тролів, скористайтеся порадами нідерландського журналіста Роберта ван дер Ноордаа, який дослідив роботу російської «Фабрики тролів». В пригоді вам стануть GitHub, Russia Tweets та інші бази даних, наведені в розділі «Інструменти» нашого конспекту.

4. Цікаво дізнатися, хто такі боти? Для чого вони потрібні та як їх ідентифікувати ? Про це докладно розповів Павло Бєлоусов, експерт Digital Security School 380. Він також рекомендує використовувати такі інструменти для викриття зловмисних інформаційних впливів: stalkscan.com, Google Alerts, Toolkit For FB та інші.

5. Для того, щоб виявити ботів у Twitter, Олександр Надельнюк радить використовувати botometer.iuni.iu.edu – інструмент, який перевіряє активність облікового запису Twitter та оцінює ймовірність того, що цей акаунт є ботом.

6. Чи Ви чули про ініціативу «Литовські ельфи», яка була створена для розвінчання фейків та блокування акаунтів ботів та тролів? Вони координують свої дії через Facebook або Skype, аби викривати підроблені акаунти. Координовані запити — ключ до блокування акаунтів. Можливо, таку ініціативу варто запровадити в Україні?

Пропонуємо ознайомитися з детальнішим конспектом тренінгу «Антибот: як викривати інформаційні маніпуляції», який проходив у Києві 15–17 січня 2019 р. У ньому ви також знайдете перелік інструментів, які допоможуть верифікувати зображення та відео, виявляти ботів у Twitter та аналізувати сторінки соціальних мереж.

Захід проведено в рамках проекту «Викриття зловмисних інформаційних впливів в Україні», що його здійснює ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні. Подія відбулася під егідою ініціативи «Інтерньюз-Україна» UkraineWorld.

Схожі події та новини

Медіа лайфхак
Пам'ятка для журналіста в зоні військового конфлікту

Про що варто подбати журналістові, перш ніж їхати в зону військового конфлікту. Корисні поради та інфографіка.

Медіа лайфхак
Нативна реклама: кейси та поради від експертів

Один із найбільш розповсюджених способів для ЗМІ самоокупитися — реклама. Якщо говорити про нові формати, то перше, що спадає на думку — нативка. Це реклама, яка подається максимально природно для людини. Основна мета такого виду промоції — дати людям те, що їм потрібно, але у зв’язці з інтересами рекламодавця. Ми розпитали українських медійників про нюанси роботи з такою рекламою.

Медіа лайфхак
10 безкоштовних фотобанків для медіа

У вас бувало таке, що є цікавий журналістський текст, але немає ілюстрації до нього? Ми підібрали 10 ресурсів з безкоштовними фото, які можна копіювати, розповсюджувати та використовувати в комерційних цілях.

Подія
Презентація результатів дослідження законопроєктів про медіа та дезінформацію

У вівторок, о 14:00, 25 лютого у пресцентрі «Укрінформ» відбудеться дискусія щодо регулювання інтернету в Україні.

Подія
VR-інсталяція «Пропагандаріум» вирушає на Донеччину!

У рамках фестивалю «З країни в Україну» досвідчені лікарі-фейкологи завітають до Вугледара (27 вересня), Волновахи (28 вересня) та Мангуша (29 вересня).