preloader
search-icon

гібридні загрози

Протидія дезінформації: уроки України для Румунії

26–27 лютого у Бухаресті та Яссах відбувся перший україно-румунський форум громадянського суспільства на тему гібридних загроз та інформаційної безпеки. Участь у заході взяв Віталій Мороз, керівник програм нових медіа «Інтерньюз-Україна». Публікуємо кілька тез з виступу пана Мороза під час Romania-Ukraine Civil Society Forum for Dialogue and Cooperation.

  • Доступність технологій є визначальною в сучасному світі, однак доступні технології не завжди є безпечними. По дорозі в аеропорт міста Ясси, водій Uber вільно спілкувався англійською, сам є румуном, не знає російської, але його навігатор давав підказки російською мовою.
  • Роль технологій в очах великої кількості користувачів Інтернету є недооціненою. Користувачі завантажують додатки, не звертаючи уваги зазвичай на їхнє походження, отримують інформацію з джерел, не знаючи, хто стоїть за ними, не читають правила користування технічних платформ та соцмереж.
  • В Україні багато хто обережно ставиться до російських технологій, антивірус Касперского сприймається вкрай скептичн. Yandex та російські соцмережі вважаються небезпечними з точки зору збору персональних даних користувачів. На Заході ведуться схожі дискусії щодо китайських технологій, як-то, щодо Huawei.
  • Інтернет та технології є витворами західної цивілізації, й демократії бачили їхню позитивну роль в розвитку суспільства (економічне зростання, доступність), разом з тим найбільш активно технології проти демократії використовують саме авторитарні режими.
  • В Україні з початком російської агресії регулятор припинив доступ до російських телеканалів, що було схвально сприйнято суспільством. З блокуванням російських соцмереж та великих техсайтів через «санкційний» указ – складніше. Багато провайдерів ігнорують вимогу блокувати, українські користувачі масово навчилися користуватися VPN та анонімайзерами. Експертне середовище розділилося на тих, хто бере до уваги безпекові ризики й тих, для кого вони менш важливі.
  • Починається час саморегуляції технологічних платформ (Facebook, Google) як відповіді на гібридні загрози. На минулому тижні Facebook призупинив діяльність чотирьох великих сторінок, що впливали на громадську думку в США. Контент для сторінок (вірусні відео) створювалися в Каліфорнії, керувала компанія, зареєстрована в Німеччині, але належали ці сторінки російському уряду (засновані Russia Today).
  • 5 років тому Росія захоплювала Крим військовими, які не носили військову символіку РФ, й ніхто не був готовий дати відповіді з огляду на сумніви «чи можемо ми казати, що це росіяни?». Сьогодні в інформаційному просторі діють пропагандистські ресурси «без символік». Як реагувати? Рекомендації щодо прозорості власності та відстеження фінансування ЗМІ виписані в нашому policy paper «Приборкати Гідру».

Форум організували ESGA та Foreign Policy Council Ukrainian Prism.

Схожі події та новини

Подія
«Пропагандаріум»: фейколог Пігулко запрошує на прийом

Чи стане вам сил засвідчити на практиці, що – #НеВедуся на маніпуляції – це про вас? Відвідайте інтерактивну інсталяцію у Краматорську, Одесі та Запоріжжі.

Подія
Поглиблений тренінг «Антибот»: для учасників із досвідом протидії дезінформації

Пріоритет надаватиметься аналітикам та журналістам, що вже мають великий досвід у проєктах, спрямованих на протидію пропаганді та дезінформації і прагнуть поділитись ним із колегами.

Подія
Прес-конференція «Українські вибори і російські соцмережі: є контакт»

27 березня, 11:00–12:00, Укрінформ. Ми дослідили 1 млн активних профілів українського сегменту VK, щоб зрозуміти, що про українські вибори пишуть у цій соцмережі.

Подія
Дискусія «Російська історична пропаганда та Україна»

Запрошуємо до дискусії на основі книги «Ре-візія історії» 30 жовтня у Києві. Дослідження містить відповідь українських істориків на пропагандистські наративи РФ щодо історії України.