preloader
search-icon

Є ПИТАННЯ:

Як висвітлювати насильство, дотримуючись журналістських стандартів?

Насильство — важлива соціальна проблема. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі від насильства помирають 1,4 мільйона людей. В Україні лише у 2018 році до Національної поліції України надійшло 115 500 заяв і повідомлень про домашнє насилля.

В рамках міжнародної акції «16 днів активності проти насильства», ми зібрали основні поради для журналістів про те, як правильно висвітлювати цю тему, дотримуючись стандартів журналістики.

ПИСАТИ НЕ ВАРТО ЗАМОВЧУВАТИ: ДЕ ВИ ПОСТАВИТЕ КОМУ?

Бути неупередженим

Пишучи про домашнє насильство, слід пам’ятати, що ви даєте майданчик висловитись людині й описуєте її проблему. Уникайте оціночних суджень і власних роздумів.

Оціночними судженнями можна вважати й прості прикметники. Вкажіть прояви агресії, дайте слово постраждалим.

Не беріть на себе слова інших людей. Найкраще будь-яку інформацію, яку ви не можете перевірити, передавати через пряму мову. Таким чином, ви даєте висловитись герою, а не берете відповідальність на себе. При цьому в розмові з постраждалими в жодному разі не висловлюйте сумніву в правдивості їхніх слів.

Дотримуватися об'єктивності

Будь-яку інформацію про ситуацію з насильством бажано підкріплювати даними або фаховими коментарями (пам’ятайте, що всі коментарі треба перекладати на «живу» мову). Уникайте тверджень, за якими не стоять конкретні факти.

Зберігати приватність

Не фотографуйте постраждалих. Знайдіть інші зображення для ілюстрації матеріалу – абстрактні речі, вікно, руки тощо.

У жодному разі не використовуйте фото дітей, які якимось чином залучені в історію насильства.

Наполягайте на збереженні анонімності, навіть якщо сама героїня чи герой прагнуть розкрити свою особу. Ними може керувати, до прикладу, бажання помститись кривднику, але коли емоції вщухнуть, вони можуть пошкодувати. Не кожна людина, в тому числі після травматичного досвіду, здатна раціонально оцінити ризики.

Подумайте про неочевидні натяки на особу людини – обережно описуйте зовнішність і рід занять. Усі інтерв’ю і диктофонні записи тримайте під паролем, або видаляйте одразу після обробки.

Викликайте суспільний інтерес

Ви створите саме такі матеріали, які принесуть суспільну користь, якщо дотримуватиметеся етичних принципів та уникатимете відтворення небезпечних стереотипів.

Золоте правило будь-якого матеріалу про насильство: обов’язково вкажіть куди може звернутись людина, яка опинилась у ситуації насильства.


За матеріалами тренінгу «Не нашкодь: як писати про ґендерне та домашнє насильство». Тренінг був організований UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні спільно з ГО «Інтерньюз-Україна» у рамках інформаційної кампанії «Розірви коло», що реалізується у партнерстві із Міністерством соціальної політики України за підтримки уряду Великої Британії.

Схожі події та новини