preloader
search-icon

Медіалайфхак

10 інструментів для відстеження інформаційних впливів онлайн

22–27 червня 2020 року відбувся поглиблений онлайн-тренінг «Антибот: як викривати інформаційні маніпуляції». Він був присвячений методам протистояння ботам, фейкам та інформаційним «вкидам» (зокрема, кремлівського походження) на основі досвіду іноземних та українських експертів.

ТРЕНЕРИ:

  • Роберт ван дер Ноордаа, нідерландський журналіст, один із авторів дослідження про роботу російської «Фабрики тролів»;
  • Олена Чуранова, журналістка та фактчекерка у StopFake;
  • Світлана Сліпченко, аналітикиня проєкту VoxCheck від VoxUkraine;
  • Павло Бєлоусов, експерт з питань цифрової безпеки DSS380/ГО «Інтерньюз-Україна»;
  • Катерина Паригіна, менеджерка проєктів ГО «Інтерньюз-Україна»;
  • Артур Кадельник, координатор проєктів ГО «Інтерньюз-Україна»;
  • Віталій Рибак, аналітик ГО «Інтерньюз-Україна».

У заході взяли участь журналісти регіональних ЗМІ, викладачі журналістики а також аналітики , які займаються темами інформаційних протистоянь.

Ми відібрали десять найкорисніших інструментів для викриття зловмисних інформаційних впливів у мережі, які учасники використовували під час тренінгу. Вони дозволяють аналізувати акаунти в соцмережах та викривати мережі ботів, аналізувати фото та відео та зберігати докази. Ці інструменти стануть в пригоді будь-якому журналісту, який шукає інформацію в інтернеті та соцмережах.

SocialBlade

Аудиторія акаунтів та сторінок в соцмережах далеко не завжди є справжньою. Сервіс SocialBlade допоможе відстежити можливі накрутки підписників та охоплення на сторінках у всіх популярних соцмережах. Стрибки у кількості підписників, раптове зменшення їх кількості, велике охоплення за малої кількості підписників — усе це може означати маніпуляції з аудиторією.

Чим допомагає: простежує динаміку кількості підписників та переглядів відео.

Що аналізує: YouTube, Facebook, Twitter, Instagram, TikTok.

Social Bearing

Якщо вам потрібно отримати максимум інформації про певний акаунт у Twitter — у пригоді стане інструмент Social Bearing. Він надасть вам інформацію про те, що які посилання акаунт поширює, як часто він твітить тощо. Сервіс також сформує хмари найбільш вживаних хештегів та слів.

Чим допомагає: Social Bearing детально аналізує профілі.

Що аналізує: Twitter.

Botometer

Якщо у ви підозрюєте якийсь Twitter-акаунт у накрутці аудиторії — перевірте його через сервіс Botometer. Так ви зможете побачити ймовірних ботів серед фоловерів акаунта, який вас цікавить, і вже далі детальніше їх досліджувати.

Чим допомомагає: Botometer виявляє ботів з певною долею ймовірності.

Що аналізує: Twitter.

doesfollow

У мережі ботів акаунти часто пов’язані між собою — фоловлять, лайкають та поширюють одне одного. Сервіс doesfollow дозволяє швидко перевірити, чи фоловлять акаунти одне одного. Це може бути один із доказів, що доведе існування армії ботів.

Чим допомомагає: відстежує взаємодію між акаунтами.

Що аналізує: Twitter.

CrowdTangle

Інший сервіс для пошуку армій ботів — CrowdTangle. Він дозволяє перевірити, чи постять різні акаунти одні й ті ж посилання протягом короткого періоду часу. Якщо ви помічаєте таку узгодженість — швидше за все ви знайшли мережу ботів.

Чим допомомагає: показує ймовірну синхронну діяльність акаунтів.

Що аналізує:Facebook, Instagram, Reddit.

WhoIs

Онлайн-медіа часто не публікують жодної інформації про своїх власників. Однак, через сервіс WhoIs можна дізнатись ім’я людини, яка є власником домену. Ця інформація може стати доказом або ще однією зачіпкою, яка виведе вас до правди.

Чим допомомагає: WhoIs виявляє власника домену.

Що аналізує: вебсайти.

TinEye

Для поширення фейків часто використовують фото, які вже колись публікувались в мережі. За допомогою сервісу TinEye ви зможете перевірити, чи справді це так. Його також можна застосовувати для перевірки фото профілю підозрілого акаунта в соцмережі.

Чим допомомагає: TinEye визначає, де певне зображення з’являлось в інтернеті.

Що аналізує: зображення.

Wayback Machine

Онлайн-медіа можуть редагувати свої статті чи видаляти їх зовсім. Однак, є спосіб побачити попередні версії статей, якщо їх зберегли у веб-архіві. Wayback Machine — зручний інструмент, що дозволяє працювати із веб-архівом.

Чим допомомагає: показує попередні версії вебсторінки.

Що аналізує: вебсайти.

Foto Forensics

Фейк набагато більш переконливий, якщо його супроводжує фото. Зловмисники можуть використовувати Photoshop, аби відредагувати зображення, прибрати чи додати певні елементи. Сервіс Foto Forensics доможе зрозуміти, чи редагували зображення, яке вас цікавить.

Чим допомомагає: виявляє сліди фотошопу.

Що аналізує: зображення.

InVID

Та ж історія і з відео — його можуть приховано змонтувати чи відредагувати окремі кадри. Такі махінації з відео допоможе виявити інструмент InVid. За його допомогою ви зможете розбирати відео на кадри та детально їх аналізувати.

Чим допомомагає: шукає сліди обробки та монтажу.

Що аналізує: відео.

Дивіться відеозаписи 6-ти модулів поглибленого онлайн-тренінгу «Антибот: як викривати інформаційні маніпуляції»:

Захід проведено в рамках проєкту «Розповсюдження українського досвіду протистояння гібридним загрозам», який втілює ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні. Подія також відбувається під егідою ініціативи «Інтерньюз-Україна» та UkraineWorld.

Схожі події та новини

Медіалайфхак
«Антибот»: як викривати інформаційні маніпуляції

Тренінг проведено в рамках проєкту «Розповсюдження українського досвіду протистояння гібридним загрозам», який втілює ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні.

Медіалайфхак
Як Росія здійснює інформаційну агресію проти Європи?

У світі гібридних загроз протистояння загрозі (resilience) починається тоді, коли відчуєш загрозу на власному досвіді. Тож деякі європейські країни, які відчули на собі шкідливі зовнішні впливи, починають «прокидатися».

Подія
Антибот: як викривати інформаційні маніпуляції?

Як російська пропаганда спотворює європейські цінності? Якими є свіжі фейки російської пропаганди проти України? Що таке дезінформаційна поведінка та як її аналізувати? Відповіді на ці та інші питання ви отримаєте під час серії онлайн-тренінгів «Антибот: як викривати інформаційні маніпуляції?», які організовує ГО «Інтерньюз-Україна».

Медіалайфхак
Як працювати з даними та не вестися на емоції

Правда має кілька прошарків, тому задача фактчекера — ставити питання, які будуть відкривати ці прошарки. Можна почати із перевірки фактів.

Медіалайфхак
Що таке фейки та як їх викривати?

Як ефективно протистояти ботам, фейкам та інформаційним «вкидам»?

Медіалайфхак
Як визначити ботів у соцмережах?

15–20 червня 2020 року відбувся онлайн-тренінг «Антибот: як викривати інформаційні маніпуляції». Він був присвячений методам протистояння ботам, фейкам та інформаційним «вкидам» (зокрема, кремлівського походження) на основі досвіду іноземних та українських експертів. Ділимося конспектом тренінгу з корисними порадами.