preloader
search-icon

школа публіцистики для ветеранів АТО та збірка оповідань

ГОЛОС ВІЙНИ

виклик

Страшно запитати про війну

«Колись, коли я стану видатним письменником і мене запитають: як ви почали писати такі гарні повісті та романи? Я відповім: у мене як у класика світової літератури є мати і тато. Мати – то війна, а тато – то проект «Голос війни», – розповідає Вадим Павловський. Він почав писати після сорока, маючи за плечима, окрім життєвого, ще й воєнний досвід.

Війна, яка триває в Україні з 2014 року, породила новий пласт людей – ветеранів АТО. Навіть якщо вціліли фізично, вони все одно страждають від пережитого травматичного досвіду і ще більше – від неможливості пояснити цей досвід іншим.

Люди часто не розуміють, через що довелося пройти учасникам бойових дій на Донбасі. А інколи нам просто страшно запитати про війну у тих, хто на ній був. Саме тому ми вирішили дати ветеранам можливість висловитись, а суспільству – почути про війну «без фільтрів». Так народився проект «Голос війни: школа публіцистики для ветеранів АТО».

рішення

Писати те, що відчуваєш

Взяти участь у проекті зголосилися 30 ветеранів – чоловіків та жінок різного віку і професій. Ми розробили спеціальний курс з письменницької майстерності, щоб навчити ветеранів краще послуговуватися силою слова. Викладачами курсу стали письменники Сергій Жадан, Катерина Бабкіна, Ростислав Семків, Майкл Щур, Роман Зіненко та інші відомі публіцисти. Деякі з лекторів вже самі мали бойовий досвід.

«Ці історії написано так, що тебе "хитає". Ті, хто бачив війну на власні очі, знайшли сили описати це – без зайвих вступів, прологів, пафосу. Вони написали так, як відчувають сьогоднішній час: зболено, ощадливо стосовно слів», – прокоментував твори ветеранів – студентів курсу – Сергій Жадан.

результат

Крок до правди та адаптації у мирному житті

Після двох місяців занять ветерани завершили власні розповіді – 29 з них ми опублікували у книзі «Голос війни: історії ветеранів». Книга дає українцям шанс краще зрозуміти тих, хто їх захищав. Голос ветеранів зазвучав чесно та без спотворень. І не лише в Україні: навесні 2018 р. книга була презентована на Міжнародному книжковому салоні (Salon du livre) у Парижі.

Книга доступна в електронній версії:

Вадим Павловський (позивний «Бухгалтер»), один із співавторів книги, поділився своїм пережитим і вже дещо переосмисленим досвідом: «Після повернення мені допомогла сім'я, заради якої я там був і завдяки якій повернувся. Ще – робота, паскудна, нудна бухгалтерська робота, яка забивала різним непотребом голову і заважала зосередитись на «загостреному почутті справедливості». І наостанок – проект «Голос війни», який навчив викладати свої почуття та спогади на монітор, дисплей та папір».

Проект «Голос війни» у цифрах

  • 30 ветеранів – слухачів курсу
  • 22 ветерани – співавтори книги
  • 29 історій-новел про війну
  • 24 лектори – письменники та журналісти
  • 3 ЗМІ – партнери (УП Життя, Громадське, LB.ua)

Події та новини