preloader
search-icon

Голос війни: школа публіцистики для захисників України

16 есе про фронт, побратимів і сміливість від ветеранів війни

Що відчуває доброволець, який втратив обидві кінцівки, боронячи країну? А військова медикиня, що опинилась у пеклі Бахмута? Анестезіолог, який пережив російський полон?

ГО «Інтерньюз-Україна» презентує онлайн-збірку з 16 есе, які написали ветерани російської війни проти України, — 2022.voiceofwar.org.

До збірки увійшли художні твори випускників школи публіцистики «Голос війни». Протягом двох місяців письменницькій майстерності захисників навчали відомі українські письменники, режисери та журналісти. Зокрема, Юрій Андрухович, Оксана Забужко, Катерина Бабкіна, Ростислав Семків, Олександр Михед, Вікторія Амеліна, Євген Спірін та інші.

Менторами проєкту стали Любко Дереш та Еліна Слободянюк.

«Війна — час, коли кожне свідчення учасника чи очевидця подій неоціненне. Глибинна правда про війну — це також зброя. Дуже хочу, щоб на прикладі школи кожен із сотень тисяч учасників війни усвідомив, що йому є чим поділитися; і це варто зробити, щоб "ніколи знову"», — говорить письменниця та менторка школи Еліна Слободянюк.

Учасники підключалися до занять звідусіль: з реабілітації в США, польових навчань або прямо з фронту. Найкращі твори також переклали англійською мовою та опублікували в мультимедійному медіа UkraineWorld.org, щоб світова спільнота могла «з перших уст» дізнатися про всі жахіття війти та героїзм українських оборонців. Серед перекладених робіт:

«Школа перетворила мою мрію на реальність. Організатори, учасники, ментори надихнули мене на відновлення та жагу до життя, після втрати мого чоловіка на війні», — випускниця Світлана Пенькова.

«Дякую кожному, хто знаходив час навчати, писати та говорити. Дякую за терпіння. Бог знову, як завжди, прислав мені крутих Людей!» — випускник Тарас Обоїста.

Перша школа «Голос війни: історії ветеранів» відбулась у 2017 році. Тоді 30 захисників і захисниць пройшли 2-місячний літературний курс, після якого була створена збірка спогадів про війну. Повномасштабне вторгнення спонукнуло команду проєкту вдруге провести навчання.

«Нам усім життєво необхідно зрозуміти війну в усій її правді, щоби перемогти її, як явище. Саме тому створена платформа 2022.voiceofwar.org. На ній опубліковані людяні й правдиві історії від оборонців України», — пояснюють організатори.


Проєкт реалізувала ГО «Інтерньюз-Україна» завдяки програмі реінтеграції ветеранів, яку реалізує IREX за підтримки Державного департаменту США.