preloader
search-icon

Російська історична пропаганда та Україна

РЕ-ВІЗІЯ ІСТОРІЇ

виклик

МАНІПУЛЯЦІЇ РОСІЙСЬКОЇ ПРОПАГАНДИ

У спробах переписати історію та розтлумачити її на свій розсуд російська пропаганда вдається до відвертої брехні та маніпуляцій, поширюючи фейкові наративи. «Україна – штучний проєкт Заходу», «Русь була російською державою», «Усі українські націоналісти були фашистами», «Крим завжди був російським», «СРСР – потужна імперія, Сталін – герой» – ось лише деякі з них.

Такі твердження мають на меті підірвати ідею української державності та спровокувати конфлікти серед українців. Знання історії та розуміння методів впливу пропаганди дає змогу відрізнити правду від брехні, а також подбати про власну інформаційну безпеку.

рішення

РОЗВІНЧАТИ НАЙПОШИРЕНІШІ МІФИ

Ми вирішили підготувати книгу, яка проаналізує ключові наративи російської історичної пропаганди щодо України і дасть на них відповідь.

Саме таким стало видання «Ре-візія історії: російська історична пропаганда та Україна» за редакції Володимира Єрмоленка, письменника, головного редактора онлайн-платформи UkraineWorld. У цьому дослідженні ми зібрали 6 ключових наративів РФ і запросили українських істориків їх прокоментувати. Книга складається з двох частин: аналізу учасників проєкту «LікБез. Історичний фронт» та розмови українським істориком та інтелектуалом Ярославом Грицаком. Її електронна версія доступна українською та англійською мовами.

Виявити та проаналізувати шкідливі наративи російської пропаганди вдалося спільними зусиллями аналітиків ГО «Інтерньюз-Україна» та компанії «Singularex» за допомогою нейронних мереж та інших засобів машинного навчання. У фокусі аналізу був російськомовний сегмент інтернету, зокрема, соціальна мережа «ВКонтакте». Хоча з 2017 року вона заборонена в Україні, однак станом на 2019 рік має понад 9,5 мільйонів українських користувачів. Саме в її спільнотах часто поширюють фейки, які вводять в оману українців.

результат

КАМПАНІЯ, ЩО СПОНУКАЄ МИСЛИТИ

Масштабний проєкт дозволив проаналізувати понад 850 тисяч постів із «ВКонтакте» та 16 тисяч постів із Facebook, виокремити основні наративи російської пропаганди та прокоментувати їх, спираючись виключно на історичні факти.

Презентація книги відбулася у Києві в «Укрінформі», а у Києво-Могилянській академії провели відкриту дискусію за участі істориків та студентів.

Аби проєкт зацікавив пересічних користувачів соціальних мереж, команда підготувала онлайн-тест «Як добре ви знаєте історію України»: його пройшли майже 100 тисяч відвідувачів сайту. А у Facebook кампанія #РевізіяІсторії об'єднала близько 50 тисяч користувачів.

«Не вірте, що історія – це те, що відбулося давно. Історія – це те, що продовжує відбуватися з нами. Минуле вплітається в нас як особиста пам’ять, бо зрештою ми ті, яку історію про себе знаємо, і які історії про себе розповідаємо», – йдеться у передмові до видання «Ре-візія історії: російська історична пропаганда та Україна». А в сучасному світі інформації та гібридних воєн розуміння власної історії набуває особливого значення.


Дослідження «Ре-візія історії» підготувала ГО «Інтерньюз-Україна» за фінансової підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках грантового компоненту проєкту «Громадська синергія» під егідою Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».

Події та новини

Подія
Презентація результатів дослідження законопроєктів про медіа та дезінформацію

У вівторок, о 14:00, 25 лютого у пресцентрі «Укрінформ» відбудеться дискусія щодо регулювання інтернету в Україні.

Подія
Як знайти баланс між свободою та безпекою в інформаційній сфері? – дискусія 12 квітня

У рамках Київського безпекового форуму відбудеться захід «Слова та війни: як знайти баланс між свободою та безпекою в інформаційній сфері?». Співорганізатор: ГО «Інтерньюз-Україна», UkraineWorld.

Подія
Ре-візія історії: російська історична пропаганда та Україна

Ми дослідили головні наративи російської історичної пропаганди щодоУкраїни. Запрошуємо на презентацію книги з результатами дослідження українських істориків – 22 жовтня, Укрінформ.