preloader
search-icon

Річний звіт 2016

Нові підходи до комунікації та інші рецепти продуктивності від «Інтерньюз-Україна»

У 2016 році ми пропонували новації, налагоджували комунікацію, інформували, навчали і підтримували активних громадян та медіа. Три десятки реалізованих проектів, понад півтори сотні заходів, які відвідали тисячі учасників з усіх куточків України – такий рецепт продуктивності від команди громадської організації «Інтерньюз-Україна». Наші проекти охопили комунікацію реформ, розвиток медіаграмотністі, боротьбу з російською пропагандою, свободу в Інтернеті та інформаційну безпеку, розвиток парламентаризму та креативних індустрій. Ми допомагали поширювати в Україні європейські цінності і практики, підтримували євроінтеграцію, стимулювали медіа висвітлювати актуальні для суспільства питання та наслідки війни на сході України.

Не лише столичні, але й регіональні журналісти змогли поспілкуватись та поставити свої гострі питання Голові Верховної Ради та Прем’єр-міністрові України. Парламентська конференція такого масштабу проходила у Верховній Раді вперше. З січня по грудень 2016 року команда «Інтерньюз-Україна» організувала 17 прес-заходів за участі представників влади і народних депутатів. 14 з них було реалізовано в рамках Програми USAID Рада. Жодних заздалегідь підготовлених запитань, натомість прес-брифінги доповнювали інформативна інфографіка та відеозвіти. Для обговорення гострих суспільних питань за нашої ініціативи стартували інфокампанія з боротьби з поліомієлітом, а також дискусія щодо доступу українців до центральних телеканалів. Остання зібрала за одним столом провайдерів кабельного зв’язку та представників українських медіа-груп. Жодна новація у суспільстві не буде успішною, якщо її не пояснити людям. Процес євроінтеграції в Україні навряд чи буде успішним, якщо не пояснювати його суспільству. Ми спробували відповісти на цей виклик: вивчили польський досвід, провели опитування журналістів та точкові інтерв’ю з профільними експертами та врешті розробили проект Стратегії комунікування європейської інтеграції в Україні у тісній співпраці з офісом Віце-прем’єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, Урядовим офісом з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Кабінету Міністрів України, а також у консультаціях з Представництвом Європейського Союзу в Україні та ключовими медійними та неурядовими гравцями в сфері комунікування європейської тематики в Україні.

До комунікації реформ наша команда теж запропонувала новий підхід – інформувати суспільство за допомогою коротких, яскравих та зрозумілих роликів. Їх мета не лише пояснювати зміни, що відбуваються, але й спонукати суспільство сприяти цим змінам. Загалом у 2016 «Інтерньюз-Україна» виготовили 15 відеопродуктів. Серед них інформаційні відео про реформи, енергоефективність, взаємодію з депутатами і Парламентом та навіть документальні роботи. Нашою гордістю став цикл фільмів про волонтерів та ветеранів АТО. Головні герої чотирьох історій «Повернення» подолали зневіру, травми і змогли знайти себе у мирному житті. Прем’єра фільму пройшла з аншлагом у червні 2016 року в кінотеатрі «Жовтень». Проте високий інтерес до стрічки мотивував нашу команду влаштувати додаткові покази: один – для журналістів на #КіноПростоНеба, інший – для гостей інтерактивної виставки до Дня Захисника України, організованої Міністерством інформаційної політики. Зовсім інша аудиторія у нашого другого фільму. Глядачами навчальної стрічки «Як працює Парламент» стали школярі. Легко та з гумором у ній розказано не лише про історію та функції Верховної Ради, але й про світові парламенти. Діти також зробили внесок у кінцевий результат роботи. Перший показ фільму пройшов у київській школі. Старшокласники залишились задоволені переглядом стрічки, а також поділились своїми враженнями та порадами для її поліпшення. Ці та інші відео доступні зараз на нашому Youtube-каналі. Справжнім викликом для журналістів всього світу в 2016 році стали неправдиві новини, фейки та маніпуляції. Команда «Інтерньюз-Україна» запропонувала інструменти, які допомагали і навчали Інтернет-користувачів критично сприймати інформацію. У 2016 році ми створили лайфхак Verify.org.ua – сервіс для онлайн перевірки фото, відео і тексту. Його логічним доповненням став цілий дистанційний курс з верифікації в Інтернеті, який стартував у листопаді 2016 року. Лише за два місяці, до кінця року, його слухачами стали понад 300 журналістів та користувачів соцмереж. Більше 50 з них отримали сертифікати про успішне проходження навчання. Робота з українськими медіа залишається важливою складовою нашої діяльності. Крім навчання, ми стимулювали редакції шукати історії успіху українського бізнесу в Європі, висвітлювати цікавий та корисний досвід сусідніх країн, говорити більше про вплив конфлікту на сході України. Гранти в рамках наших проектів отримали 157 українських редакцій. У 2016-му стали організаторами 13 конкурсів для ЗМІ на кращі матеріали про євроінтеграцію, децентралізацію, реформу охорони здоров’я, а також нецільове використання місцевих бюджетів.

Ми допомагали вам відкривати нові горизонти – у 2016 році ініціювали три школи: СorruptUA Investigation Lab, Школу грант-менеджера та Школу парламентського журналіста. Охочі могли навчитись викривати корупцію, писати успішні заявки на фінансування проектів та висвітлювати роботу Верховної Ради.

Журналісти проекту з моніторингу корупції СorruptUA провели у 2016 році 65 розслідувань. Двом з них: Тарасові Боросовському та Богданові Красовському, – вдалось отримали нагороди на всеукраїнських конкурсах матеріалів, які викривають корупцію.

Нестандартним підходом до комунікації з медіа стали наші медіа-вечірки, на який журналісти могли познайомитись ближче з колегами, поспілкуватись і корисно провести час.

Минулого року наша робота вийшла далеко за межі лише України. Разом з іншими країнами Східного партнерства: Грузією, Вірменією, Молдовою, Білоруссю та Азербайджаном, – ми розвиваємо культурну журналістику та креативні індустрії в рамках проекту ЄС «Культура і креативність». Беремо участь у дослідженні впливу російської пропаганди на ці країни. Завдяки статтям аналітичної групи UkraineWorld міжнародна спільнота отримує неупереджену інформацію про ситуацію в Україні, в тому числі й про російське втручання на Донбасі. Ініціатива UkraineWorld об’єднала журналістів та експертів з усього світу, аби висвітлювати українське питання фахово та без маніпуляцій. Матеріали цієї групи публікують на впливових інформаційно-аналітичних платформах в Україні та закордоном, серед яких Atlantic Council, Newsweek, Hromadske International та Український кризовий медіа-центр. На цьому наша боротьба з негативним інформаційним впливом Росії не завершується. Майже 60 російських журналістів та активістів змогли побачити справжню Україну, поспілкуватись з експертами і зламати свої стереотипи.

За нашої допомоги редактори українських ЗМІ змогли побачити як працюють інституції Євросоюзу, познайомитись ближче з європейськими цінностями під час навчальних візитів до країн ЄС. Натомість, європейські журналісти на власні очі побачили Україну.

Ми також допомогли створити матеріали для казахського веб-сайту theopenasia.net і знайти експертів для програм про Україну для вірменського телеканалу «А1 плюс». Таких успіхів було б неможливо досягти без команди справжніх професіоналів, нашої команди «Інтерньюз-Україна». За останній рік вона зросла не лише якісно, але й кількісно – більш ніж на 30%.

У 2016 році ми випустили 6 публікацій, серед яких оновлений посібник для журналістів про Європейський Союз, практичні поради для успішної комунікації реформ, брошури «Як розпізнати пропаганду» та пам’ятка для народного депутата.

Уже ввосьме нашу організаційну спроможність та високий рівень контролю за фінансовою звітністю оцінили міжнародні аудитори з компанії Deloitte. Оцінили нашу роботу і ви, у 2016-му активно цікавились нашими заходами, можливостями та новинами.

За 2016 рік онлайн спільнота «Інтерньюз-Україна» зросла на понад 30% нових дописувачів і фолловерів у Фейсбук, Твіттер та Інстаграм. Беззаперечним лідером тут став Фейсбук – за останній рік сторінку Інтерньюз-Україна вподобали більше двох тисяч людей.

Ми дякуємо за довіру і підтримку нашим донорам: Європейському Союзу, Агентству США з міжнародного розвитку (USAID), Представництву ЄС в Україні, міжнародному фонду «Відродження», Дитячому фонду ООН (UNICEF), Національному фонду демократії (NED), урядам Польщі, Канади та Чехії, Посольствам Фінляндії та Нідерландів, Латвійській Асоціації журналістів, Transitions Online, Британській Раді, Раді Європи та іншим. Нам є чим здивувати всіх наступного року. До зустрічі на нових заходах у 2017 році!

Дивіться також наш річний звіт в узагальненій інфографіці