preloader
search-icon

онлайн-школа для журналістів-початківців

МЕДІАЗЛІТ

виклик

РЕГІОНАЛЬНІ МЕДІА НА ВАРТІ ІНФОРМАЦІЙНОЇ БЕЗПЕКИ

«Неспроможна держава, яка провалює всі реформи» – такий наратив про Україну активно просуває російська пропаганда. Вразливою мішенню для подібних фейків є жителі Південно-Східної України. Саме тому діяльність місцевих медіа є вкрай важливою у цих регіонах. Близькі до своєї аудиторії, регіональні журналісти покликані не лише об'єктивно висвітлювати дійсність, а й протидіяти ворожій дезінформації. Згідно з дослідженням Internews-USAID, довіра українців до регіональних медіа у 2020-му зросла порівняно з попередніми роками.

Але і проблем у місцевих медійників також вистачає: нестача фінансових ресурсів, залежність від «власників» та впливових людей у регіонах, технологічне відставання від колег із центральних медіа, коронакризова нестабільність. Відчутним є брак людських ресурсів, адже молоді журналісти часто віддають перевагу національним медіа при виборі місця роботи.

Сьогодні існує гостра необхідність підтримати незалежні медіа та кваліфікованих журналістів на регіональному рівні, зокрема на Сході України. Саме вони своїми навичками та ентузіазмом тримають важливий фронт інформаційної безпеки українців.

рішення

ЛІТНЯ ОНЛАЙН-ШКОЛА ДЛЯ ЖУРНАЛІСТІВ-ПОЧАТКІВЦІВ

Для розширення кола фахових молодих журналістів у Східній Україні, команда «Інтерньюз-Україна» організувала та провела літню онлайн-школу «Медіазліт». Її мета — підготувати універсального професіонала, який зможе відповідати сучасним вимогам професії: бути не лише автором тексту, але й фотографом, оператором, монтажером, SMM-спеціалістом.

Чому ми назвали школу саме «Медіазліт»? Слово «зліт» в українській мові має кілька значень. По-перше, це піднесення на вищий щабель, рух уперед. От і «Медіазліт» покликаний допомогти журналістам опанувати нові знання та удосконалити навички для успішної роботи в медіа. По-друге, це збори представників певної професії. «Медіазліт» об'єднав медійників з різних напрямів журналістики та регіонів України. У них була можливість поділитися власним досвідом та компетенціями.

Навчання розпочалося 17 червня та тривало до 31 серпня 2020 року. 29 досвідчених медіаекспертів та відомих журналістів провели для учасників 29 вебінарів загальною тривалістю 65 годин. Одним із найпопулярніших став майстер-клас Романа Вінтоніва (Майкла Щура), який охопив у Facebook понад 75 тисяч користувачів.

Проведення школи саме в онлайн-форматі стало відповіддю на ті виклики, які постали перед командою проєкту через пандемію COVID-19 та запровадження карантину. «Медіазліт» запропонував учасникам можливості онлайн-навчання за допомогою різних цифрових інструментів: вебінарів, комунікації в соціальних мережах, дистанційної менторської підтримки.

Програма Школи складалася з чотирьох тематичних модулів: перші два були теоретичного спрямування, а в межах двох наступних – учасники поєднували навчання з підготовкою власних матеріалів.

Основні тренери та ментори школи

  • Тетяна Матичак, українська журналістка, редакторка, медіатренерка, фахівчиня з протидії пропаганді та маніпуляціям. Працювала журналісткою та редакторкою у LIGA.net, Korrespondent.net, газеті «Сегодня». Була співзасновницею та головною редакторкою сайту Stopfake.org.
  • Анатолій Марциновський, медіатренер і журналіст. Працював у «Європейській правді», газетах «Голос України» та «Газета по-українськи». Спеціалізується на міжнародній тематиці. Автор посібників для журналістів «Європейський союз: пишемо, розповідаємо, показуємо» та «Асоціація з ЄС у ваших медіа».

результат

ВИЩЕ, КРАЩЕ, СИЛЬНІШЕ

Загалом ми отримали понад 350 заявок на участь, що демонструє запит медійників на проведення подібних заходів. Зважаючи на великий інтерес до школи, можливість проходити навчання отримали 70 журналістів-початківців не лише зі Сходу України, а й з інших регіонів. Серед них: студенти, молоді фахівці та ті, хто прагне змінити свою професію. Серед учасниць «Медіазльоту» також були дві учениці випускних класів, які мріють про майбутнє у журналістиці.

За 2,5 місяці було проведено та відзнято 29 вебінарів. Окрім навчання, студенти школи успішно підготували свої матеріали за підтримки менторів. Випускниками онлайн-школи «Медіазліт» стали 45 журналістів-початківців.

Ті учасники, які отримали найвищий рейтинг за підсумками школи та/або підготували курсовий матеріал на 100 балів (максимальна оцінка) отримали стипендію: це 20 студенток та 1 студент школи.

Окремо варто відзначити Марію Лященко (Бахмут). Її курсовий матеріал «Прогресивний Бахмут: історії людей, які розвивають українську культуру на прифронтових територіях» опублікував регіональний веб-сайт Bahmut.in.ua. Наразі стаття отримала вже понад 1000 переглядів. У редакції позитивно відгукнулися про матеріал Марії та зацікавилися можливістю співпраці. Як результат, наша випускниця вже понад місяць працює у цьому медіа.

І це лише перші кроки учасників школи. Переконані, що здобуті знання та стипендії допоможуть у реалізації їхніх задумів та власних проєктів. Наприклад, Ірина Залога (Київ) продовжує працювати над власним подкастом.

Ось деякі з відгуків, які ми отримали від випускників онлайн-школи.

«Дякую вам! Усім колегам, особливо журналістам-початківцям раджу не боятися і брати участь у таких школах!» Дарья Серба (Дніпро)

«Ви справжні професіонали, які не тільки дають знання та практичні поради, але й надихають та мотивують! З вами було серйозно, цікаво, весело! Ви круті! Дякую за високу оцінку моєї роботи та подарунки! Сподіваюсь ще побачитись, бо вже вас не вистачає!» Анна Бондаренко (Костянтинівка)

«Було стільки нового, все хотілося занотувати. Це був надзвичайно крутий досвід і знання, які не дає жоден університет. Для мене це був величезний крок вперед. Також дякую всім учасникам, ми дійсно стали сім’єю за цей час. Я знайшла собі тут друзів. Для мене ця медіашкола стала епохальним переломним моментом у моєму житті» Вікторія Пилипенко (Сєвєродонецьк)

«Я була вражена підготовкою наших тренерів до вебінарів. Усе чітко та зрозуміло. На кожне твоє питання тобі дадуть конкретну відповідь. За організацію, студію, камери – окрема подяка, було комфортно, хоч ми й були за своїми комп'ютерами. Стільки цікавих тем! Виявляється, що хоча я працюю журналістом, та навіть не знала про те, що є такий жанр як журналістика рішень! Це добре, що ми відходили від старих стандартів і говорили про сучасні – це дозволяє бути на крок попереду»

«Медіазліт – це як моя нова родина за якою я буду сумувати. Вже з’явилась звичка кожні два дні вмикати Zoom і слухати лекції. Це дуже класний проєкт, який відповідає на велику кількість запитань як для професійних журналістів, так і для початківців. Часто ми боїмося запитати про щось головного редактора або викладача, аби не здатися некваліфікованими. Але Медіазліт навчив мене цікавитись і питати про те, що не зрозуміло. Це я запам‘ятала ще з перших семінарів. Лектори – це взагалі вищий рівень. Я навіть не очікувала, що мене навчатимуть такі шановані люди»

«Медіазліт» завершився, а для його випускників усе тільки починається. Продовжуємо слідкувати за їхніми успіхами та віримо у майбутнє української журналістики.


Проведення онлайн-школи «Медіазліт» стало можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Школу організовано ГО «Інтерньюз-Україна» в межах проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні», який фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).