preloader
search-icon

документальний фільм про полонених та зниклих безвісти внаслідок агресії РФ

МЕЖА ОЧІКУВАННЯ

виклик

Між небом та землею

Їх немає ні серед мертвих, ні серед живих. Сотні українських батьків, дружин та дітей щодня чекають на їхнє повернення додому. Щонайменше 1500 людей в Україні досі вважаються зниклими безвісти в результаті російської агресії (дані Міжнародного Комітету Червоного Хреста).

рішення

Надія без меж: історії двох українських родин

Більше 1400 днів Катерина Хом’як з Волині нічого не знає про долю своїх синів – Дмитра та Володимира, які захищали Україну на Донбасі у складі батальйону «Айдар». Востаннє вона спілкувалась з ними 5 вересня 2014 р. За роки марних пошуків сім’я пережила безліч поневірянь. «Всі кажуть, що ніч коротка. Але для мене і для дружини ніч завжди довга», – говорить батько хлопців.

Колишня кримчанка Людмила Щекун досі не може позбутися страху за свою сім’ю після того, як з трьома дітьми чекала на повернення чоловіка з полону. Активіста кримського Євромайдану Андрія Щекуна викрали і катували напередодні анексії півострова. Він перебував у полоні 11 днів, а потім був звільнений у результаті обміну.

Ці дві історії лягли в основу документального фільму «Межа очікування», який «Інтерньюз-Україна» та Internews Network презентували восени 2017 р. Автором сценарію виступив Сергій Бібік, режисер – Станіслав Цехмістренко.

«Я розуміла, що хтось має почати, підняти цю тему, тому і погодилась пережити весь цей біль знову, як би не було важко, – розповідає мати зниклих безвісти братів – тепер для мене всі, кого вдалось витягти «звідти» – це мої діти».

результат

Закон про зниклих безвісти та перемога у Мадриді

Цим фільмом ми одними з перших публічно підняли питання про розшук полонених та зниклих безвісти. Майже через рік – 12 липня 2018 р. – Верховна Рада ухвалила Закон України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти», за яким:

  • пошуки тривають, поки не встановлено місце перебування чи поховання людини (раніше було тільки 3 роки),
  • соцдопомогу родина буде отримувати, допоки зниклого будуть шукати та не визнають померлим,
  • питаннями зниклих безвісти у зв'язку з війною на Донбасі буде займатися спеціально створена Комісія.

А вже 28 липня 2018 р. стрічка отримала міжнародне визнання, здобувши нагороду на 8-му Мадридському кінофестивалі у категорії «Найкращий режисер документального фільму іноземною мовою». Сотні глядачів за кордоном побачили правду про злочини Росії на нашій землі та розділили з українцями біль від втрати близьких. Перемога стрічки – це наш черговий цвях у труну російської пропаганди, яка обов’язково буде подолана.