preloader
search-icon

ТЕХНОЛОГІЧНА КОНФЕРЕНЦІЯ

Web Summit 2021: нові тренди IT-технологій та українські стартапи

У листопаді 2021-го наші голова правління Костянтин Квурт і виконавча директорка Наталя Педченко відвідали всесвітню технологічну конференцію — Web Summit 2021 у Лісабоні, Португалія. Цьогоріч Україна вперше представила власний стенд, де презентувала проєкт Дія City, робота HU-Bot і ще 14 стартапів. Розповідаємо про головні тренди IT-технологій, актуальні теми цифрового світу та здобутки українців.

NFT — новий тренд цифрового права власності

NFT (з англ. non-fungible tokens — «невзаємозамінний токен») — тип цифрового активу чи своєрідний документ, який підтверджує право власності на онлайн-продукт, як-от фото, відео, мем або допис, та засвідчує його оригінальність. У 2021-му NFT став найбільш обговорюваною темою у світі технологій.

Sorare — один із найуспішніших стартапів у NFT із вартістю 4,3 млрд доларів. Ця платформа дозволяє колекціонувати цифрові картки футболістів, торгувати ними та брати участь у фентезі турнірах. Кожна картка є цифровим активом, офіційно ліцензованим клубом або лігою. Наклад звичайних карток необмежений, тоді як рідкісних — всього 100 на сезон, супер рідкісних 10, а унікальна лише одна. Перші 10 звичайних карток користувач може придбати відразу після реєстрації на сайті. Надалі картки доведеться купувати на аукціоні, торгуватися з менеджерами на вторинному ринку чи вигравати у турнірах із фентезі футболу.

Metaverse — нова віртуальна реальність

Наприкінці жовтня засновник Facebook Марк Цукерберг оголосив про новий етап у розвитку компанії. Техгігант має стати гібридною платформою з доступом до можливостей доповненої та віртуальної реальностей.

Марк Цукерберг вважає, що впродовж 5-10 років метавсесвіт створить наступну еволюцію соціальних технологій і стане «місцем, де люди житимуть, працюватимуть і відпочиватимуть».

Техгіганти та безпека користувачів

Головна ціль техгігнатів, зокрема Google, Apple, Facebook, Amazon і Microsoft, — швидкий ріст і прибутки. Ця теза стала основою для обговорень на Web Summit 2021.

Колишня працівниця Facebook Френсіс Хауген запевняє, що техгігант неодноразово приймав рішення, які стимулюють прибуток і зростання компанії коштом безпеки користувачів. На думку Френсіс, Facebook відповідальний за суспільні проблеми, які виникли через відсутність захисту даних користувачів і протидії дезінформації.

Натомість віцепрезидент Facebook із глобальних питань Нік Клегг розповідає про мільярди доларів інвестицій у боротьбу зі шкідливим контентом. Рекламодавці компанії не хочуть, щоби їхня реклама була поруч із таким вмістом.

Варіантів розв'язати проблему є декілька. Одні експерти пропонують, щоби кожна країна самостійно регулювала діяльність техгігантів. Інші закликають відкрити дані в анонімному форматі, щоби дослідники аналізували алгоритми та виявляли можливі ризики.

Дія City, e-Residency, робот HU-Bot та ще 14 українських стартапів

Цьогоріч Україна вперше представила власний стенд, який відкрив заступник міністра з цифрової трансформації Олександр Борняков та Посол України в Португалії Інна Огнівець.

Міністерство цифрової трансформації презентувало спеціальний правовий і податковий режим для ІТ-компаній Дія City та проєкт e-Residency — онлайн-сервіси, які допомагають іноземцям отримати дистанційний доступ до державних послуг і вести бізнес в Україні з-за кордону.

Студенти Київського політехнічного інституту представили робота HU-Bot, якого надрукували на 3D-принтері. Наразі він має 9 функцій. Зокрема, може розпізнавати і запам’ятовувати обличчя.

Крім того, 14 українських команд представили власні стартапи. 10 з них відібрав і підтримав Український фонд стартапів: SPOKK, Organization GG, Wantent, GIOS, Carbominer, Skyworker, Clasee, DJOOKY, AutoBI, Finmap. Вони отримали промо-ваучер із фінансуванням до $3,000 на команду. Ще 4 стартапи підтримав Ukrainian Hub за сприяння CRDF Global.

Український стартап EFFA презентував паперову зубну щітку, покликану вберегти планету від пластику. Ручка щітки створена з паперу, а її верхівка — з кукурудзяного крохмалю та нейлону. Тож після використання їх легко можна розділити та викинути в різні контейнери для сміття. Розробка потрапила до півфіналу конкурсу.

Smartex, LiSa та Okra Solar — фіналісти конкурсу стартапів Web Summit 2021

Переможцем конкурсу став стартап Smartex, який за допомогою штучного інтелекту допомагає виробникам текстилю зменшити кількість відходів.

Співзасновник і технічний директор компанії Антоніо Роча зауважив, що відходи становлять 10% міжнародної текстильної промисловості вартістю 3 трлн доларів США – другого за величиною забруднювача у світі. Але з початку 2021 р. Smartex скоротив викиди C02 на 150 тисяч кг, заощадив 7,5 млн л води та 67 тисяч кг тканин.

LiSA пропонує програмне забезпечення для роздрібних продавців і брендів, які хочуть створити інтерактивні та прямі відносини зі своїми клієнтами.

Okra Solar допомагає розподіляти енергію для населених пунктів, які ще не підключені до центрального електропостачання. Його мета — допомогти 1 млрд людей у всьому світі без доступу до електроенергії вести безпечний і продуктивний спосіб життя.

Наступний Web Summit пройде 1-4 листопада 2022 р. Уже зараз триває попередня реєстрація і можна замовити 2 квитки за ціною одного.