preloader
search-icon

Медіалайфхак

Resilience — як журналісту навчитися тримати удар?

«Як протистояти загрозам і вчитися з кризового досвіду?» – пандемія зробила це запитання актуальним, як ніколи. Підготували для вас кілька практичних порад з вебінару «Resilience — як журналісту навчитися тримати удар?», який організувала та провела Фундація Суспільність в рамках програми Хаб медіа мобільності та ініціативи «Відкриті медіа історії».

Розуміння інструментів, які є у журналіста, допоможе пережити труднощі та краще тримати удар. Йдеться не про те, щоб бути міцним, наче скеля, а скоріше не деформуватись, не втрачати форму під дією стресових факторів. Найкращою аналогією тут буде дерево, що зберігаючи свою форму, крону, цвітіння, нагинається від вітру, щоб зменшити площу натиску на себе. Але вітер вгамується, і дерево знову випростається.

Досвід — це наш тренажер. Неможливо стати майстром спорту після одного тренування. Тож «resilience» (здатність приходити в норму після кризової ситуації) теж слід тренувати.

1. Здорове мислення

Перше, над чим варто працювати в умовах труднощів — це думки. Фокусуватися потрібно на перспективі, дорозі, розширювати рамки та відходити від однієї (конкретної) стресової ситуації.

Адаптивне мислення:

  1. що я реально можу зробити зараз, щоб змінити ситуацію?
  2. що я можу зробити зараз для колег, близьких? Як допомогти?
  3. що я можу зробити для себе?

2. Тренування дії

Тут передусім йдеться про ваше ставлення до себе. Бути собі другом — ключ до всього. Вправа з цуценям: уявіть, що тримаєте на руках маленьке, беззахисне та дуже миле цуценя. Те, що (внутрішньо) викликає у вас це цуценя: бажання пригорнути, погладити, потурбуватись про нього — ті ж відчуття ви маєте проявляти до себе.

Займайтесь спортом, це додасть ресурсу на рівні фізіологічному. Намагайтеся щодня зробити щось (виключно та адресно) для себе: почитати улюблену книгу, покататись на велосипеді, неспішно випити чашку кави, щось таке, що б приносило вам задоволення. А в кінці дня пригадайте: що сьогодні хорошого я зробив для себе? Подякуйте собі за це.

3. Соціальні зв’язки

Це надважливий ресурс. Згадайте людину, яка зробила для вас щось хороше. А ще краще, напишіть цій людині, нагадайте про цей епізод. Так ви наповнюєте одразу дві «ресурсні посудини». Це лінк до вашої відновлюваності. І вам потрібно просто перейти за ним.

Дослідження підтверджують, саме комунікація дає людині відчуття безпеки та захищеності. Приналежність до певного соціального кола — це і є наше життя. Тут варто пригадати кампанію Time To Change. Коли ми говоримо, що з нами все гаразд, хоча насправді це не так. Тож якщо ви відчуваєте, що можете допомогти другу, колезі, знайомому, — дійте, зробіть це.

4. Цінності

Визначте свої ТОП– 3 життєві цінності. Фокусуйтеся на них. Дослідження стверджують, що візуальні нагадування (стікери, браслети, наприклад), де вербалізовані ці цінності, допомагають краще пережити кризу.