preloader
search-icon

зупиніться, подумайте й перевірте

Три запитання, за допомогою яких можна виявити неправдиві новини

Звідки це взято?

Порада 1

Надійне джерело – це найбезпечніший варіант. Якщо джерело вам не відоме, перегляньте інформацію про сторінку або запитайте себе, чому користувач поширив цю розповідь.

Порада 2

Якщо джерело відсутнє, спробуйте знайти його. Ви можете виконати пошук зображень або текстів, щоб виявити, звідки їх взято.

Порада 3

Будьте обережними, якщо розповідь здається неправдивою. На веб-сайтах можуть міститися неправдиві новини, які видаються за справжні. Звертайте увагу на такі маленькі підказки: підставні URL-адреси, наявність помилок у словах або незручні макети.

Чого бракує?

Порада 4

Переглядайте розповідь повністю, а не сам заголовок. Лише один клік може допомогти вам виявити неправдиві новини. Прочитайте розповідь повністю, звернувши увагу на вирвані з контексту або без вказаних джерел зображення, числа та цитати.

Порада 5

Зображення можуть бути підробленими. Неправдиві новини часто містять змінені зображення та відео. Навіть справжні зображення можуть здаватися фейковими якщо вказати для них неправильну дату або підпис.

Порада 6

Дізнайтеся думку інших користувачів. Зверніть увагу на джерела, які вони вказують. Ознайомтеся з думкою довірених аудиторів фактів та сайтів новин – гарячі новини швидко підхоплюються різними джерелами новин. У разі надзвичайної ситуації зверніться до екстрених служб.

Що ви про це думаєте?

Порада 7

Автори неправдивих новин намагаються маніпулювати вами. Їм відомо, що розізливши або занепокоївши вас, вони збільшать кількість переглядів. Якщо ці новини вас хвилюють, перевірте, чи вони справжні, перш ніж поширювати їх.

Порада 8

Якщо новина занадто хороша, щоб бути правдою, ймовірно, вона фейкова. Надію також використовують для маніпуляції. Здебільшого чудодійних ліків не існує.

Порада 9

Звертайте увагу на жарти. Інколи жарти та сатира в Інтернеті не є очевидними. Форма, у якій подається смішний і образливий матеріал, або сайт, на якому його розміщено, можуть приховувати такий вміст.

Ці 9 практичних порад з медіаграмотності розроблені британською спільнотою фактчекерів FullFact в рамках кампанії з медіаграмотності, яку компанія Facebook впроваджує в Україні напередодні парламентських виборів-2019.

ГО «Інтерньюз-Україна» є одним із партнерів кампанії з медіаграмотності в Україні. Таку кампанію Facebook вже здійснював в низці англомовних країн, а тепер вперше представляє її для української аудиторії.