preloader
search-icon

Заява

Заява-заклик щодо невідкладної підтримки медіа під час коронакризи

Понад 100 організацій з усього світу долучилися до заяви-заклику щодо невідкладної допомоги журналістиці та підтримки медіа у відповідь на коронакризу.

З нагоди Всесвітнього дня свободи преси (3 травня) члени Глобального форуму з розвитку медіа (GFMD) та інші міжнародні організації сприяння ЗМІ виступили із заявою про невідкладну допомогу журналістам та медіа. В умовах пандемії та карантину незалежні медіа, що мають спроможність об’єктивно та оперативно висвітлювати події, відіграють надважливу роль. Адже саме журналісти є однією з ланок першого реагування під час глобальної кризи. Вони надають громадянам правдиву інформацію задля сповільнення поширення віруса, правильного колективного реагування та пом’якшення наслідків пандемії.

Та зараз медіа опинилися у важкій ситуації у зв’язку з тією ж кризою, на яку вони реагують. Коронавірус супроводжує безпрецедентна хвиля фейків, а спричинені пандемією зміни в суспільстві та економічні ризики загрожують самому існуванню багатьох незалежних медіа.

Тож у відповідь на ці складні виклики медіаорганізації з усіх куточків планети закликають до рішучих дій, передусім:

  • Уряди: розробити необхідні механізми для термінового надання різними способами фінансової підтримки журналістиці, що працює в інтересах суспільства. Уряди при цьому мають гарантувати, що будь-які втручання будуть справедливими і прозорими та не підриватимуть редакційну незалежність чи позиціонування на ринку.
  • Донори та спонсори, які фінансують розвиток медіа: негайно прискорити, збільшити та розширити програми підтримки журналістики. Створити фонд швидкого реагування, який допоможе засобам масової інформації вижити; а також виділити значні ресурси для вирішення проблем довгострокового функціонування медіа.
  • Журналісти та медіаспільнота: знаходити нові форми якісного контенту для аудиторії, боротися проти дезінформації; захищати робочі місця; забезпечити гідні умови праці для журналістів як з точки зору обладнання та навчання, так і щодо робочої атмосфери та психічного здоров’я. Медіа мають об'єднувати ресурси та співпрацювати, коли це можливо, а також служити усім без виключення верствам населення у своїх громадах.

Заява також містить звернення до технологічних, телекомунікаційних компаній та інтернет-провайдерів, до рекламодавців та безпосередньо до громадян. У ці тривожні часи великі та малі, місцеві та міжнародні, друковані, цифрові, теле- чи радіо видання потребують допомоги кожного. Тому якщо у вас є можливості та засоби, будь ласка, знайдіть способи підтримати медіа, яким ви та ваші близькі довіряєте найбільше.

Економічні виклики під час коронакризи не оминули й українських журналістів. Кожне 10-те локальне медіа зупинило діяльність на період карантину. За таких умов невідворотним є зростання впливу олігархів на медіа, та як наслідок – занепад незалежної журналістики. Тому як член GFMD ГО «Інтерньюз-Україна» долучилася до підписання заяви та робить усе можливе, щоб підтримати професійних журналістів, які втратили роботу через коронавірусний карантин. Так, зокрема, ГО «Інтерньюз-Україна» оголосила програму стипендій #ЗалишайсяУПрофесії. Її мета — допомогти представникам незалежних медіа зберегти свої професійні навички та продовжувати роботу попри виклики, що постали через пандемію.

Долучайтеся до підписання заяви-заклику щодо невідкладної підтримки медіа під час коронакризи. Повний текст заяви та список підписантів.