preloader
search-icon

Медіалайфхак

11 книжок, які варто прочитати медійникам

6-9 жовтня у Львові відбудеться одна з найголовніших книжкових подій рокуLviv BookForum 2022. І поки ми чекаємо на оголошення цьогорічних номінантів і книжкові новинки, підготували добірку, яка зацікавить медійників (і не лише):

 1. «Війна за реальність. Як перемагати у світі фейків, правд і спільнот», Дмитро Кулеба

Як вижити в сучасному інформаційному просторі? Як працює маніпуляція та пропаганда? Як захистити себе від фейків і дезінформації?

Дипломат, комунікаційник і міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба пояснює принципи, які допоможуть перемогти в інформаційній війні. Спирання на реальність, критичне мислення, керування емоціями, відчуття спільноти та взаємодія з державою — ці правила, як ніколи актуальні в умовах повномасштабної війни. Книжка допоможе подбати про свою інформаційну гігієну й буде корисною всім, хто користується інтернетом.

 1. «Журналісти на війні. Документальні дослідження, хронікальний літопис, аналітика»

Хроніки, документальні дослідження та спогади українських журналістів, які з 2014 року ведуть щоденники трагічних подій у Криму й на Донбасі. Сьогодні ж чимало журналістів, які долучися до створення цієї книжки, стали військовими кореспондентами та з місця подій розповідають усьому світу про цю страшну війну.

 1. «Текст-пекс-шмекс. Магія переконливих текстів», Вільям Зінсер

Як боротися зі словесним мотлохом, випрацювати власний стиль, уникнути помилок та з чого розпочати свій текст? У книзі Вільяма Зінсера ви знайдете відповіді на всі ці запитання, а також практичні поради, які допоможуть писати на різноманітні теми. Автор розповідає, що насправді стоїть за створенням яскравого тексту (спойлер — не магія), ділиться дієвими інструментами для створення дописів у соцмережах чи власної статті.

 1. «Війна лайків. Зброя в руках соціальних мереж», Пітер Сінґер та Емерсон Брукінґ

Соціальні мережі — як концентраційний табір вільного часу із лайками-наглядачами. Пітер Сінґер та Емерсон Брукінґ дослідили, як розвивався інтернет і найвідоміші соцмережі, та як вони перетворилися на зброю в сучасному світі. Автори аналізують появу та генезу всесвітньої павутини, розповідають, як соціальні мережі стали платформами для поширення дезінформації, як вони впливають на життя звичайних людей і як з появою соцмереж змінився спосіб висвітлення інформації в усьому світі.

 1. «Новини пласкої Землі», Нік Дейвіс

Журналіст Нік Дейвіс аналізує сучасний стан британської та світової журналістики, викриває системні вади та надмірну комерціалізацію. Базуючись на численних дослідженнях і власному досвіді, автор пояснює, як влаштований світ журналістики, чому новини стають менш якісними та хто впливає на журналістів.

 1. «А що я тут роблю? Шлях журналіста», Ларрі Кінг

Ларрі Кінг — ведучий ток-шоу на каналі CNN, який провів понад 40 000 інтерв'ю. У книжці ви поринете в його дивовижне життя та дізнаєтеся, як син єврейських емігрантів став «королем репортажу». Він розповідає про людей, з якими зустрічався в ефірі, події, що змінили світ, і ділиться журналістськими порадами.

 1. «Постправда», Лі Макінтайр

Постправда — це спроба видати бажане за дійсне чи просто брехня? Як ми опинилися у світі, де «альтернативні факти» підміняють справжні, а відчуття важливіші за докази? Лі Макінтайр розповідає про численні приклади часів президентства Дональда Трампа та його вільне поводження з фактами й використання «магічного мислення». Проте постправда має значно глибше коріння. Макінтайр розглядає зародження цього феномену в маніпулятивному запереченні наукових фактів про куріння, еволюцію, вакцинацію та глобальне потепління, розбирає психологічні ефекти, занепад традиційних медіа й розквіт соціальних мереж.

 1. «This is Америка. Історії не з Голлівуду», Остап Яриш

Якою насправді є країна-мрія за межами рекламних роликів і пласких стереотипів, які сформувала сучасна популярна культура? У книжці зібрано історії про расизм, контролювання зброї, нелегальну міграцію, бідність і шлях до американської мрії, людей із різних куточків США, із відмінними політичними поглядами та життєвою філософією. Це можливість зазирнути, що стоїть за американською мрією.

 1. «Ти наче камінь їла», Войцех Тохман

Польський репортажист Войцех Тохман розповідає про війну в Боснії та Герцеговині 1992-1995 років і про повоєнний час. Книжка-репортаж розкриває історію через голоси очевидців без метафоричного письма й гучних слів — лише факти, які розділ за розділом розкривають жахи війни.

 1. «Хіросіма», Джон Герсі

Книжку вважають класикою художнього репортажу та взірцем американської журналістики XX століття. Американський письменник і журналіст Джон Херсі, який під час Другої світової війни працював військовим кореспондентом, розповідає, що сталося з шістьома японцями, які вижили після ядерного бомбардування Хіросіми.

 1. «Розмови з терористами. Моя подорож від ІРА до Аль-Каїди», Пітер Тейлор

Чи можливі переговори з терористами та бойовиками? Які методики застосовувати в такій нерівній боротьбі?

Британський журналіст Пітер Тейлор детально аналізує методи ведення та наслідки боротьби, спроби вирішення конфліктів, інтерв'ю з терористами, їхніми жертвами та противниками. Автор описує конфлікти між Аль-Каїдою та Заходом, досліджує позиції та філософські засади кожноїсторони. Ви дізнаєтеся, як брати інтерв'ю в терористів на прикладах комунікації журналістів із представниками Аль-Каїди та бойовиками під час війни в Північній Ірландії.