preloader
search-icon

МИСТЕЦТВО ПРОТИ ФЕЙКІВ

У Бахмуті з’явився мурал про медіаграмотність

У п'ятницю, 13 серпня, у місті Бахмут Донецької області відкрили мурал, який привертає увагу до боротьби з дезінформацією, критичного мислення та медіаграмотності. Арт-об’єкт створили в межах міжнародного проєкту ARTIFAKE, що залучає стріт-арт до протидії пропаганді та поширенню фейків. В Україні проєкт реалізують у південних і східних регіонах.

Малюнок українського мураліста із Сєвєродонецька Яна Птушка «Поміж літерами» став другим арт-об’єктом в Україні, який безпосередньо звертається до місцевих жителів, закликає їх мислити критично та вчитись відрізняти фейкові новини від правдивих. На перший погляд, у центрі муралу зображено слово TRUE (англ. «правдивий», «справжній»), але, уважно придивившись до малюнку, ми бачимо, як за словом TRUE ховається FAKE (англ. «підроблений», «сфабрикований»). Таким чином автор намагається продемонструвати підступність фейкових новин, які вводять людей в оману, бо маскуються під правду. Біля муралу також встановлена інформаційна табличка з QR-кодом, який веде до сайту, де можна перевірити власний рівень медіаграмотності.

Мурал «Поміж літерами», 2021 рік. Автор: Ян Птушко, Україна. Основні елементи роботи: слово TRUE — у перекладі з англійської «правдивий», «справжній»; слово FAKE — у перекладі з англійської «підроблений», «сфабрикований». На муралі слово FAKE ніби ховається за словом TRUE, зливаючись з ним. Так само і в житті: щоб побачити фейк, треба читати уважно й поміж рядків.

«Через цей мурал я хочу закликати всіх уважніше ставитись до інформації, яку ми споживаємо, особливо з новин, — пояснює художник-мураліст Ян Птушко. — Зазвичай люди не завжди зосереджені на тому, чи є правдивою інформація, яку вони отримують і передають. Така неуважність призводить до поширення в суспільстві брехні — фейкової інформації, яка підриває довіру одне до одного. Єдина протидія цьому — відповідально споживати новини та вчитися відрізняти правду від фейків», — додає художник.

Mурал у Бахмуті створено в межах міжнародного проєкту ARTIFAKE. Це ініціатива громадської організації «Інтерньюз-Україна» у партнерстві з Асоціацією аудіовізуальних репортерів (Вірменія) та Фундацією «Art Transparent» (Польща) за фінансової підтримки міжнародних та українських донорів. Назва ARTIFAKE розшифровується з англійської мови як Art Invades Fake, тобто «мистецтво захоплює фейк».

Це перший міжнародний проєкт із протидії дезінформації, який працює безпосередньо з місцевими громадами одразу трьох країн. Він залучає стріт-арт митців з України, Польщі та Вірменії до створення дев’яти вуличних арт-об’єктів на тему критичного мислення. Стартував ARTIFAKE із креативної майстерні, під час якої стріт-арт митці вивчали пропаганду та переосмислювали її за допомогою мистецтва. Допомагали їм у цьому українські та міжнародні експерти у сфері боротьби з дезінформацією, художники, письменники, психологи та журналісти. Серед них — Пітер Померанцев, Андрій Курков, Павло Гудімов, Алевтина Кахідзе та інші. За результатами майстерні було обрано дев’ять арт-концепцій, які втілять у життя. Це мурали та вуличні інсталяції, що порушують найрізноманітніші проблеми: від підступності фейків і засилля маніпулятивних новин до піднесення конспірологічних теорій і впливу олігархів на медіа.

«Як показують дослідження, лише 3% українців можуть правильно визначити різницю між справжньою та неправдивою інформацією серед трьох поданих новин. А понад 80% наших співгромадян стикалися з дезінформацією про COVID-19 протягом останнього року, — пояснює мотивацію створення ARTIFAKE програмний директор ГО «Інтерньюз-Україна» Андрій Кулаков. — У ситуації, коли через засилля фейків середньостатистичний українець не в змозі відрізнити правду від брехні, допомогти може лише систематичне навчання населення критичному мисленню та медіаграмотності. Для цього ми вирішили використати мову вуличного мистецтва — символи та образи, які прямо та правдиво промовляють до кожного перехожого», — додає Андрій Кулаков.

Трійку міст-переможців, в яких з’являться мурали від ARTIFAKE, визначали шляхом голосування серед п’яти міст-претендентів. Так, у липні відкрилии перший мурал у Каховці, який став першим подібним арт-об’єктом в Україні. Відкриття третього муралу заплановано на 17 серпня у місті Токмак Запорізької області. Паралельно також створюються по три арт-об’єкти в Польщі та Вірменії.

З підготовкою та вибором локацій для арт-об’єктів організаторам допомагає місцева влада. «Завдяки міжнародному проєкту ARTIFAKE у нашому місті відкривається новий арт-об’єкт, який не тільки прикрашатиме міський простір, але й матиме смислове значення. Цей стінопис має привернути увагу жителів до важливості критичного мислення та боротьби з дезінформацією. А дивлячись на те, якими непростими видались попередні роки, інформаційний потік вражає, шокує та лякає. Але проти такого явища існує «антидот» – критичне мислення. Впевнена, що саме цей мурал змусить всіх нас аналізувати, робити висновки, формувати власну думку та обирати тільки правильні рішення», — зазначає секретар Бахмутської міської ради Анастасія Касперська.

Підтримали ініціативу і мешканці будинку, на якому створено мурал. «Для мешканців нашого будинку мурал став важливою подією. Він масштабний, яскравий, привертає увагу перехожих і, до того ж, доносить важливу ідею про те, що треба уважно читати новини. Хотілося б, щоб наш приклад надихнув мешканців інших будинків до участі у важливих для нашої громади ініціатив. Сподіваємось, що після муралу від ARTIFAKE у Бахмуті з’явиться ще більше яскравих та радісних об’єктів для жителів міста», — розповідає Оксана Злобіна, керівниця ОСББ «Леваневського, 117».

Докладнішу інформацію про створення муралу в Каховці та проєкт ARTIFAKE дізнавайтесь у координаторки проєкту Юлії Мішиної (ymishyna@internews.ua, 096 780 98 97).

Проєкт ARTIFAKE втілюється ГО «Інтерньюз-Україна» у партнерстві з Асоціацією аудіовізуальних репортерів (Вірменія) та Фундацією «Art Transparent» (Польща) за фінансової підтримки програми ЄС «Креативна Європа», Міжнародного фонду «Відродження», Фонду Конрада Аденауера, Українського культурного фонду, Посольства Королівства Нідерландів в Україні, Міністерства культури, національної спадщини і спорту Польщі та інших донорів. Думки й погляди, висловлені протягом заходу, виняткова відповідальність митців та організаторів.