preloader
search-icon

Медіалайфхак

Як зняти документальний фільм? Поради від Кена Бернса

На що варто звернути увагу під час зйомок документального фільму? Як правильно побудувати розповідь і зацікавити глядачів із першого кадру? Ділимося порадами американського кінорежисера та продюсера Кена Бернса.

  1. Визначіть візуальний стиль перед зйомками. Часто в роботах Кена присутні імпресіоністські композиції, які на екрані мають вигляд художніх картин. Ви також можете обрати власний стиль.

  2. Оберіть кадри, які зацікавлять аудиторію. Сфокусуйте увагу глядачів і залучіть їх до історичних моментів. Для цього не обов’язково реконструювати події в деталях, достатньо використовувати кадри, які натякатимуть на них.

  3. Їздіть на зйомки без зайвих речей. Беріть лише найнеобхідніше, покладайтеся на природне освітлення та працюйте з маленькою командою. Так ви будете менш прив’язаними до певних речей і зможете швидше реагувати на раптові можливості для зйомок.

  4. Знімайте власне відео, а не використовуйте архівне. Зйомка історичної реконструкції особливо підійде для відтворення тих подій, які відбулися до винайдення фотографії та відео.

  5. Дотримуйтеся правил освітлення під час інтерв’ю. Налаштуйте світло так, щоби респонденту було максимально комфортно. Розмістіть головне джерело світла з одного боку його обличчя — це створить маленьку тінь на іншому. Підсвітка зможе розкрити риси людини, а триточкове освітлення пом’якшить тіні.

  6. Пам’ятайте закони сторітелінгу. Незалежно від жанру фільму його сценарій має складатися із зав'язки, основної частини, кульмінації та розв’язки. У картині мають бути як позитивні, так і негативні герої. А щоб ваша історія не мала суто повчальний вигляд, додайте інструменти, притаманні художнім фільмам.

  7. «Зачепіть» аудиторію з першого кадру. Початок фільму — найбільш складний і критичний момент. Це своєрідний договір між вами та аудиторією. Ви просите уваги, а потім віддячуєте за неї протягом фільму.

  8. Розповідайте історію крізь деталі. У документальному фільмі не варто нехтувати дрібницями. Навіть незначна деталь може бути знаковою у широкому контексті описаної події. Щоби підкреслити, їх можна розмістити на початку фільму.

  9. Дотримуйтеся хронології. Природно події відбуваються в хронологічному порядку. Дотримуйтеся його й у власному фільмі. Але це не означає, що не можна зробити флешбек. Іноді він буває дуже ефективним.

  10. «Підігрійте» увагу глядачів. Немає єдиного закону кульмінації фільму. Спочатку епізод може бути схожим на кипіння в каструлі. І зовсім іншим після закипання. Водночас кульмінація не обов'язково має висвітлювати драматичні ситуації. Це можуть бути тонкі й неочевидні на перший погляд речі.


Підготовлено за матеріалами:

Filmmaker Ken Burns’s Top Tips for Documentary Cinematography

Ken Burns Shares 7 Tips for Structuring a Documentary