Медіалайфхак
Як зняти документальний фільм? Поради від Кена Бернса
На що варто звернути увагу під час зйомок документального фільму? Як правильно побудувати розповідь і зацікавити глядачів із першого кадру? Ділимося порадами американського кінорежисера та продюсера Кена Бернса.
-
Визначіть візуальний стиль перед зйомками. Часто в роботах Кена присутні імпресіоністські композиції, які на екрані мають вигляд художніх картин. Ви також можете обрати власний стиль.
-
Оберіть кадри, які зацікавлять аудиторію. Сфокусуйте увагу глядачів і залучіть їх до історичних моментів. Для цього не обов’язково реконструювати події в деталях, достатньо використовувати кадри, які натякатимуть на них.
-
Їздіть на зйомки без зайвих речей. Беріть лише найнеобхідніше, покладайтеся на природне освітлення та працюйте з маленькою командою. Так ви будете менш прив’язаними до певних речей і зможете швидше реагувати на раптові можливості для зйомок.
-
Знімайте власне відео, а не використовуйте архівне. Зйомка історичної реконструкції особливо підійде для відтворення тих подій, які відбулися до винайдення фотографії та відео.
-
Дотримуйтеся правил освітлення під час інтерв’ю. Налаштуйте світло так, щоби респонденту було максимально комфортно. Розмістіть головне джерело світла з одного боку його обличчя — це створить маленьку тінь на іншому. Підсвітка зможе розкрити риси людини, а триточкове освітлення пом’якшить тіні.
-
Пам’ятайте закони сторітелінгу. Незалежно від жанру фільму його сценарій має складатися із зав'язки, основної частини, кульмінації та розв’язки. У картині мають бути як позитивні, так і негативні герої. А щоб ваша історія не мала суто повчальний вигляд, додайте інструменти, притаманні художнім фільмам.
-
«Зачепіть» аудиторію з першого кадру. Початок фільму — найбільш складний і критичний момент. Це своєрідний договір між вами та аудиторією. Ви просите уваги, а потім віддячуєте за неї протягом фільму.
-
Розповідайте історію крізь деталі. У документальному фільмі не варто нехтувати дрібницями. Навіть незначна деталь може бути знаковою у широкому контексті описаної події. Щоби підкреслити, їх можна розмістити на початку фільму.
-
Дотримуйтеся хронології. Природно події відбуваються в хронологічному порядку. Дотримуйтеся його й у власному фільмі. Але це не означає, що не можна зробити флешбек. Іноді він буває дуже ефективним.
-
«Підігрійте» увагу глядачів. Немає єдиного закону кульмінації фільму. Спочатку епізод може бути схожим на кипіння в каструлі. І зовсім іншим після закипання. Водночас кульмінація не обов'язково має висвітлювати драматичні ситуації. Це можуть бути тонкі й неочевидні на перший погляд речі.
Підготовлено за матеріалами:
Filmmaker Ken Burns’s Top Tips for Documentary Cinematography