preloader
search-icon

Медіалайфхак

Як журналістам використовувати ШІ та ChatGPT на свою користь

Поява ChatGPT від OpenAI у листопаді 2022-го викликала неоднозначні реакції. Чимало людей з головою поринули в дослідження нового інструменту зі штучним інтелектом, а хтось тримався осторонь, вважаючи його конкурентом.

З 18 лютого ChatGPT став доступним для українців, окрім тимчасово окупованих росією територій. Соцмережі одразу ж зарясніли дописами, де люди діляться враженнями від нової технології.

Нині ChatGPT — це корисний інструмент для журналістів, але ніяк не повноцінна заміна. Зібрали декілька порад, як журналістам та редакціям використовувати чат-бот у своїй повсякденній роботі, аби бути ефективнішими:

Написання [драфтів] будь-яких текстових матеріалів — генерація дописів для соцмереж, статей, колонок, пресрелізів чи e-mail. Поставте чат-боту завдання написати пост для соцмереж на конкретну тему — і він за лічені секунди згенерує готовий текст.

Будьте обережними: все, що пише ChatGPT варто перевіряти! Він може вигадувати та перекручувати інформацію. Із чатом потрібно працювати творчо, а не просто ставити запитання та очікувати на готову відповідь. Фактично, чат — це професійний асистент, який зробить всю рутину, але не креативну частину роботи. Тож важливо давати конкретні завдання, ставити точні питання, не залишаючи місце творчості, адже саме тут він найчастіше помиляється.

Під час вебінару «Як використовувати АІ для підвищення власної ефективності» Тимофій Милованов, економіст та президент Київської школи економіки, поділився трьома підходами до роботи із чат-ботом:

  1. Попросіть чат написати статтю, колонку або пост на потрібну вам тему.

  2. Дайте контекст. Детально опишіть, про що йдеться, який контекст вашої теми, додайте власні ідеї, вкажіть, яка роль чату та який результат ви хочете отримати.

  3. Поєднання двох попередніх підходів — дайте тему та контекст, а також запропонуйте чату поставити вам запитання, аби він міг якісно виконати своє завдання.

Робота з текстом. ChatGPT може допомогти з окремими компонентами статті: запропонувати заголовок, прописати структуру або скоригувати наявний план. Він вміє адаптовувати текст до потрібного стилю, формату, соцмережі та контексту (який обов'язково варто вказати). ChatGPT також можна навчити розпізнавати ваш стиль письма, на основі якого він надаватиме рекомендації та генеруватиме текстові матеріали.

Систематизація великих обсягів інформації. На відміну від людей, у чат-бота немає обмежень операційної пам'яті, тож він здатен опрацьовувати великі масиви даних. Це стане в пригоді, коли потрібно швидко сканувати нові статті, дослідження, звіти. Попросіть чат систематизувати інформацію, зробити з неї саммарі або надати 3-4 ключові тези. Якщо ви все зробили правильно, за декілька секунд чат-бот підготує необхідний матеріал.

Генерування ідей. Потрібні нові ідеї для матеріалів, нових продуктів, рубрик чи ідеї для монетизації? Коротко опишіть контекст і попросіть чат запропонувати декілька ідей.

Проте враховуйте етичну складову. Якщо ви плануєте презентувати ці ідеї або далі їх використовувати, обов'язково вказуйте, яку частину зробили (придумали) ви, а що запропонував Open AI. Уся відповідальність завжди на вас. Чат-бот лише пропонує «сировину», яку ви можете використовувати в роботі, але не видавати за власні ідеї, тим паче — не перекладати відповідальність.

Перевірка інформації. Якщо ChatGPT бракує даних або є певна доля творчості — він схильний вигадувати, плутати деталі або спотворювати факти. Але так само він може перевірити конкретні твердження чи висловлювання, надати точну інформацію або посилання на джерело.

Пошук інформації. Шукати інформацію можна й через Google, але з ChatGPT ви взаємодієте «повноцінно». Попросіть його звернути увагу на конкретний аспект питання, яке вас цікавить, ставте йому уточнювальні запитання, направляючи пошук у потрібне русло. Чат-бот також допоможе залишатися в курсі останніх подій — він агрегуватиме новини з різних джерел та презентувати їх у лаконічній формі.

Формування запитань (і відповідей). Працюєте над незнайомою темою або шукаєте нові ракурси? Попросіть чат згенерувати перелік запитань і відповідей для подальшого пошуку та ознайомлення або ж імена експертів, у яких ви можете взяти коментар. Чат також допоможе підготуватися до інтерв'ю, згенерувавши перелік запитань. Однак не варто вдаватися до найпростішого методу, краще прописати деталі, ідеї, контекст і перелік запитань, а потім попросіть чат про допомогу та рекомендації.