preloader
search-icon

медіалайфхак

8 методів розпізнавання фейків

РФ роками дестабілізує ситуацію в Україні через свою машину пропаганди та дезінформації. Так вона хоче посіяти паніку серед населення. Щоб не дати ворогу жодних шансів на перемогу, важливо фільтрувати отриману інформацію, розрізняти фейки та маніпуляції. Зібрали добірку простих методів, які допоможуть не потрапити на гачок пропагандистів.

 1. Розвивайте критичне мислення та бережіть здоровий скептицизм

Будьте скептичними до всього, що читаєте в інтернеті, — хоч як упередження та емоції не прагнуть взяти верх. Якщо автор висвітлює тільки одну точку зору й наполегливо переконує вас у чомусь, ймовірно, це фейк.

 1. Перевіряйте джерела, на які покликається автор

Не довіряйте сліпо всім повідомленням. Якщо автор покликається на певний ресурс, подивіться, чи дійсно там є ця новина. Також перевіряйте правдивість досліджень і цитат. Іноді цитати скорочують або виривають із контексту — і вони набувають геть іншого значення.

 1. Звертайте увагу на слова та формулювання автора

Уважно прочитайте новину та з’ясуйте, чи використовує автор емоційно забарвлені або типові фрази. Цей метод допоможе розпізнати фейк у соцмережах, де рідко вказують джерела інформації. Наприклад, для підсилення довіри автор може покликатися на інсайдерські дані, які складно перевірити.

 1. Робіть крос-перевірку новини

Інформація поширюється надто швидко, а важливі новини й поготів. Пошукайте в розділі Google «Новини», щоби перевірити, чи хтось уже писав про це. Офіційні сторінки держустанов і відомих організацій — теж хороше джерело для фактчекінгу. Цей метод допомагає проаналізувати глибше, перевіривши, яку позицію займають експертні організації з певного питання.

 1. Читайте далі заголовка

Якщо заголовок або передмова здається нереалістичною чи надто ідеальною для правди — це може бути фейк. Прочитайте далі, щоби перевірити, чи містить історія факти, цитати експертів, свідчення очевидців; і чи взагалі співвідноситься заголовок із текстом у новині. Можливо, через клікбейтну фразу автор хоче заманити вас на сайт або спонукати до репосту.

 1. Перевіряйте зображення

Переконайтеся, що зображення справжнє та відповідає новині. Можливо, перед вами фотофейк або стара світлина з іншого місця. Нещодавно соцмережами ширилося фото зануреного в темряву Києва (нібито через економію електроенергії), яке насправді було зняте у 2019-му.

Скористайтеся функцією «Знайти це зображення» у браузері Google Chrome, натиснувши на фото. Так ви зможете побачити дату публікації та перевірити оригінальність зображення. Для ґрунтовнішого дослідження використовуйте покрокову інструкцію від StopFake.

 1. Як & Що

Звертайте увагу на помилки в тексті. Новина може бути фейковою, якщо в ній є надмірна кількість граматичних, орфографічних, синтаксичних помилок або неправильних слів/фраз, які вочевидь переклали через Google Translate.

 1. Поставте собі 5 запитань, щоб з'ясувати правдивість новини:
 • У ній представлені різні точки зору?
 • Вона викликає у вас сильні емоції?
 • У ній є посилання на надійні джерела?
 • Чи відомі автор або медіа, які її розмістили?
 • Вона дає відповіді на запитання: де? що? коли? хто? як? чому?