preloader
search-icon

МЕДІАЛАЙФХАК

7 порад для написання репортажу

Як підготувати новину, щоби зачепити увагу аудиторії? З чого має складатися лід і заголовок? Зібрали 7 порад, які допоможуть структурувати матеріал і зацікавити читачів.

 1. Перевіряйте факти. Репортаж характеризується передусім використанням фактів — це відрізняє його від особистої думки. Щоби ваш матеріал був неупередженим, використовуйте надійні джерела інформації та перевіряйте дані.

 2. Вичерпно подавайте новину. Переконайтеся, що ваш матеріал відповідає на 6 ключових запитань:

 • що? (подія, яка відбулася),
 • хто? (залучені люди),
 • де? (місце),
 • коли? (дата й час),
 • чому? (причини події),
 • як? (на основі фактів).

За підготовку репортажу можна братися, тільки якщо є відповіді на ці запитання.

 1. Попрацюйте над стилем репортажу. Використовуйте прості речення під час написання матеріалу та частіше вживайте дієслова дії. Пишіть простою мовою та уникайте слів і словосполучень, які не розкривають тему. Попрацюйте над словниковим запасом, граматикою та пунктуацією, яка зрозуміло пояснюватиме вашу подію.

 2. Використовуйте минулий час і 3-тю особу. Газетні статті зазвичай пишуть у третій особі та використовують імена учасників і займенники «він», «вона», «вони». Основну частину матеріалу пишіть у минулому, оскільки ця подія вже відбулася.

 3. Напишіть гарний лід. Перші декілька речень повинні максимально привернути увагу читачів. Сфокусуйтеся на одній найважливішій ідеї. Якщо ви пишете матеріал-викриття, включіть якомога більше фактів у ліді, а в легкій історії — у самому тексті. Розкажіть читачам, про що ваш репортаж і чому його варто дочитати до кінця.

 4. Використайте принцип перевернутої піраміди. Розмістіть інформацію за зменшенням значущості: найважливішу — у верхній частині тексту, далі — менш значущі.

 5. Підберіть заголовок, який чіпляє. Якщо ви подаєте статистику в тексті, використайте цифри у вашому заголовку. Включіть факти, ідеї, поради чи стратегії у назву заголовку, якщо ваш матеріал розповідає про них. Заголовок має бути конкретним та унікальним, дати зрозуміти читачу, що очікувати від матеріалу.

Підготовлено за матеріалами

How to write a news report?

Tips on Writing a News Report

Writing a newspaper report

The Inverted Pyramid

How to Write Headlines: a Step-by-Step Guide