preloader
search-icon

Подія

Обговорили Концепцію парламентської реформи з громадськістю

Центр політико-правових реформ (ЦППР) за підтримки Програми USAID «РАДА: наступне покоління» 28 лютого провів публічне обговорення щодо майбутнього парламентської реформи та розвитку парламентаризму в Україні після перемоги. У дискусіях взяли участь 100 представників громадськості, зокрема експерти, фахівці, науковці, активісти, представники громадських організацій.

Членкиня правління ЦППР Юлія Кириченко вважає, що парламентська реформа потребує більшої системності, і вже зараз варто думати про посилення парламентаризму в Україні, особливо після військової перемоги («з сильним парламентом і чітким поділом гілок влади»).

Заступниця директора Програми USAID «РАДА: наступне покоління» Тетяна Бібік зауважила: «Важливість перетворення нашого парламенту в сучасний європейський полягає у тому, аби привести парламентські процедури у повну відповідність з Конституцією, налагодити ефективну співпрацю з урядом, зміцнити парламентський контроль та запровадити ефективну післязаконодавчу процедуру. А функціонування парламентської Дослідницької служби, Офісу нормопроєктування – всі ці елементи мають стати запорукою роботи прозорого, демократичного та підзвітного Парламенту. Нам також потрібно не забувати про виборця. Ми маємо розуміти, як поліпшити взаємодію виборців з народними депутатами, як залучати їх до формування публічної політики, як робити це якісно. Парламентська реформа має дати ефективну законодавчу рамку для цієї роботи. Закон про публічні консультації нарешті має бути прийнятий, адже він робить і парламентську реформу, і роботу самого Парламенту більш зрозумілою для виборців, а також залучає експертів до процесу формування публічної політики».

Експерти ЦППР презентували проєкт Концепції парламентської реформи, в якому зокрема пропонуються:

 • перейменувати український Парламент, наприклад, на Національну Раду;
 • лишити однопалатну структуру, але зменшити строк повноважень Парламенту до 4 років;
 • нормативно регламентувати обов’язкові і факультативні підстави для розпуску Парламенту;
 • сформувати «сильну» систему парламентських комітетів як основних робочих органів Парламенту;
 • унормувати статус, гарантії та організаційні можливості опозиції;
 • переглянути статус парламентарів: назву, кількість, вимоги до кандидатів, імунітет, депутатський запит, етику тощо. Після презентації учасники події працювали у робочих групах й активно дискутували на актуальні питання, зокрема:
 • чи варто перейменовувати Верховну Раду України?
 • скільки депутатів необхідно для ефективної роботи парламенту?
 • як удосконалити взаємодію парламенту з громадянським суспільством?
 • чи варто розробляти окремий кодекс поведінки депутатів?
 • як ефективно боротися із законодавчим спамом?

Програма USAID «РАДА: наступне покоління» у партнерстві з ЦППР працює над посиленням законодавчої та аналітичної спроможності Верховної Ради України, а також промотує ідею демократичної трансформації Парламенту. Обговорення парламентської реформи відбувається в межах проєкту ЦППР «Україна після перемоги: підготовка і комунікація реформ для реалізації «Бачення України — 2030».