preloader
search-icon

Подія

Презентація результати дослідження «Індекс якості законодавчого процесу»

26 травня 2022 року програма USAID «РАДА: наступне покоління» представила результати дослідження «Індекс якості законодавчого процесу». Індекс базується на результатах оцінки діяльності ВРУ протягом 6-тої сесії (серпень 2021 – січень 2022), яка завершилася до початку повномасштабного вторгнення росії. У рамках дослідження було проведено опитування, в якому взяло участь 118 осіб. Серед респондентів — 20 політиків, 45 членів Апарату Верховної Ради, 36 представників виконавчої влади та 17 експертів з громадських організацій.

Законодавчу діяльність парламенту України в цілому було оцінено у 3,30 бала. За окремими критеріями було дано такі оцінки:

  1. Структура, послідовність та збалансованість законодавчого процесу – 2,97 бала;
  2. Рівень прозорості, публічності та відкритості законодавчого процесу – 3,63 бала;
  3. Дотримання встановлених строків підготовки та розгляду законопроектів, їх аналізу – 3,29 бала;
  4. Залученість стейкхолдерів та представників громадянського суспільства до законодавчого процесу – 3,41 бала;
  5. Якість експертного аналізу законодавчих рішень (включно зі змістом експертного аналізу) – 3,23 бали.

Таким чином, учасники зустрічі спільно визначили, що планування та послідовність є тими аспектами законодавчого процесу, які потребують вдосконалення. У той же час рівень прозорості був оцінений найвище – респонденти, зокрема, відзначили, що веб-сайт ВРУ доступний та зручний для користувачів. Однак представники неурядових організацій висловили думку, що для того, щоб зробити парламент більш відкритим для громадськості, необхідно здійснити ще багато кроків.

Іншою проблемою, яку визначили учасники, було часте ігнорування депутатами рекомендацій, підготовлених Апаратом парламенту на основі юридичної та наукової експертизи. Водночас більшість респондентів відзначили необхідність посилення аналітичного потенціалу Апарату.

Результати дослідження та показники, виведені в рамках Індексу, будуть представлені під час наступних сесій ВРУ. Учасники також розглядають можливість розробки спеціального аналізу законодавчого процесу у воєнний час.

Про Індекс: Індекс є інструментом самооцінки законодавчих процедур, їхньої ефективності та відповідності міжнародним парламентським стандартам. Він вимірює якість законодавчого процесу ВРУ на основі п'яти показників, які оцінюються в балах за шкалою від 0 до 5 чотирма групами респондентів: політиками (депутатами та їх помічниками), співробітниками Апарату парламенту, органами виконавчої влади (міністерствами, відомствами тощо) та громадянським суспільством. На основі відповідей респондентів виводиться підсумковий показник Індексу та розробляється звіт із відповідними рекомендаціями.