preloader
search-icon

Новина

Тижневий дайджест новин Парламенту та Програми (30 травня - 10 червня 2022)

ПАРЛАМЕНТСЬКІ НОВИНИ

31 травня Верховна Рада України звільнила Уповноваженого ВРУ з прав людини, звернулася до ЮНЕСКО з проханням виключити Росію з її складу

та запропонувала Раді національної безпеки і оборони України ввести персональні санкції проти Володимира Гундяєва (патріарха Московського Кирила) та кількох інших керівних діячів Російської Православної Церкви.

Парламент також проголосував за підтримку національного бізнесу, надаючи пільги виробникам алкоголю (Закон № 7401), регулював аудиторську діяльність у воєнний час (Закон № 7347), а також полегшуючи бюрократичні процедури щодо реєстрації сільськогосподарської техніки (Закон № 6070-1).

Більше того, Парламент виділив 287 млрд гривень у вигляді додаткових видатків на армію та на соціальну підтримку громадян, що постраждали від війни (Закон № 7413). Верховна Рада також створила правову основу для створення Національного військового меморіалу (Закон № 4225) та дозволила використовувати конфісковані гроші для купівлі військових облігацій (Закон № 7342).

У першому читанні було прийнято ряд законопроектів: про підтримку волонтерських організацій (законопроекти № 7363 та 7364), про продовження договорів з директорами шкіл та щодо інших аспектів освітнього процесу у воєнний час (законопроект 7325), про забезпечення роботи журналістів у районах бойових дій із засобами особистої безпеки (проект закону № 7367), а також створення умов для комплексної термомодернізації будівель (проект закону № 6485).

Спікер ВРУ Руслан Стефанчук: Позиція канцлера Німеччини Олафа Шольца є ключовою для отримання статусу кандидата на членство в ЄС.

Під час нещодавньої зустрічі з Олафом Шольцом 3 травня спікер українського парламенту Руслан Стефанчук заявив, що налагодження робочого діалогу між Україною та Німеччиною, зближення німців та українців є ключовим завданням його візиту до Німеччини. Зустрічі з колегами з Бундестагу продемонстрували високий рівень підтримки України.

"У мене таке враження, що Україна об'єднує навіть політичних опонентів у Німеччині. Ми також цінуємо особисті історії допомоги", - сказав Руслан Стефанчук.

Голова Верховної Ради України також наголосив, що метою його візиту було отримати повну підтримку з боку Німеччини у наданні Україні статусу кандидата на членство в ЄС. У цьому плані позиція федерального канцлера Німеччини є ключовою.

«Я хотів би почути це від вас прямо й чітко. Я хотів би почути слова надії для всіх українців: «Я підтримую надання Україні статусу кандидата в ЄС, щоб дати сигнал всьому народу України, що їхня боротьба не марна і що вони можуть працювати за критеріями для отримання повноправного членства", - зазначив Руслан Стефанчук.

Крім того, за його словами, українським військовим вже потрібні сучасні системи протиповітряної оборони, щоб забезпечити швидку перемогу України. Руслан Стефанчук також повідомив, що запросив пана Шольца відвідати України та звернення до Верховної Ради України.

Віце-спікер ВРУ Олена Кондратюк: пленарні засідання будуть відкритими, коли дозволять силові структури.

У своєму нещодавньому інтерв’ю Радіо Свобода Олена Кондратюк зазначила, що керівництво Верховної Ради зацікавлене у проведенні відкритих пленарних засідань, але поки ситуація з безпекою та відповідні пропозиції від розвідки та СБУ не дозволять проводити засідання особисто, Верховна Рада не буде проводити пленарні засідання в режимі реального часу. Водночас говорячи про дистанційне голосування, вона заявила, що 24 лютого депутати вирішили залишитися в Києві. «Наші збройні сили не воюють онлайн; таким чином, парламент не проводитиме засідання онлайн. Ми працюємо офлайн, враховуючи питання безпеки», – зазначила вона.

Законопроект про погашення заборгованості за майно, знищене під час бойових дій, буде внесено до Верховної Ради України.

5 червня голова комітету ВРУ з питань фінансової, податкової та митної політики Данило Гетьманцев повідомив про підготовку законопроєкт про списання заборгованості за майно, знищене в результаті бойових дій. Він визнав, що законопроєкт розробляється з ініціативи Президента України, його текст уже узгоджено з Прем’єр-міністром та Головою Національного банку України. Реєстрація проекту в парламенті очікується незабаром.

Прикордонна поліція Молдови затримала народного депутата України Євгена Яковенка за запитом Білорусі.

У прикордонній службі Молдови зазначають, що українського депутата доставила Білорусь на пошукову базу Інтерполу. Там уточнюють – його звинувачують у хабарництві та корупції. Був обраний народним депутатом від політичної партії «Батьківщина», але потім став позафілійним.

8 червня спікер ВРУ Руслан Стефанчук звернувся до Європарламенту з проханням підтримати статус кандидата України на вступ до ЄС і продовжити введення санкцій проти Росії.

За підсумками прес-конференції з головою Європарламенту Робертою Мецолою Руслан Стефанчук виголосив промову на пленарному засіданні Європарламенту. У своєму виступі пан Стефанчук торкнувся питання притягнення до відповідальності винних у війні.

«Ми будемо говорити про відповідальність перед людством і майбутнім. Ми хотіли б притягнути до відповідальності тих, хто розпочав війну, і відбудувати це за власні гроші, те, що було пошкоджено», – зазначив він.

За його словами, понад 14 мільйонів українців були змушені покинути свої будинки. Він подякував кожній країні, яка відкрила українцям не лише двері, а й серця. Водночас він наголосив, що важливо почути повідомлення від Європи, що боротьба України має сенс і ЄС спостерігає за нашою боротьбою.

«Інакше Путін отримає це повідомлення, що означає, що він може йти далі», – зазначив він.

За словами Стефанчука, Україна розуміє, що статус кандидата – це перший крок, але Україна готова оперативно працювати далі. Він також звернувся до євродепутатів, щоб не знімати санкції проти Росії.

Політична партія «Опозиційний блок» офіційно заборонена в Україні.

Як повідомляє рух «Чесно», який займається політичними партіями та їх прозорістю, політичну партію заборонив адміністративний суд Львова. За рішенням суду майно партії та всіх її осередків передається державі. Але саме рішення можна оскаржити до Верховного Суду. Через те, що судове засідання не було відкритим, точні причини заборони партії можна було з’ясувати після оприлюднення повного рішення суду.

ПРОГРАМНІ НОВИНИ

Протягом 13 тижнів Програма USAID РАДА: наступне покоління допомагає українському парламенту у зовнішній комунікації в рамках Комунікаційного штабу Апарату ВРУ.

Протягом 13 тижнів Програма USAID РАДА: наступне покоління допомагає українському парламенту у зовнішній комунікації в рамках Комунікаційного штабу Апарату ВРУ, зокрема завдяки розробкам наративів та створення інформаційних матеріалів для соціальних медіа, як англійською, так і українською щоденно. Команда програми розповсюдила два випуски інформаційного дайджесту «Парламенти на передовій», зокрема англійську та українську. Англомовний дайджест «Парламенти на передовій» надіслано 18 900 депутатам іноземних парламентів.

30 травня Програма USAID «РАДА: наступне покоління» розробила план співпраці з Комітетом Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунального господарства,

оскільки Комітет було попередньо обрано як модельний. Депутати та програма обговорили підтримку в організації слухань комітетів, допомогу у налагодженні партнерських відносин та співпрацю з Сеймом Польщі.

31 травня – 2 червня Програма USAID РАДА: Наступне покоління провела три тренінги з питань законодавчого процесу у ВРУ за запитом Апарату ВРУ.

30 членів Апарату взяли участь у тренінгу та отримали знання про етапи підготовки законодавства та його прийняття в українському парламенті, а також ознайомилися з Регламентом ВРУ.

1 червня Освітній центр провів масштабний всеукраїнський форум з нагоди Дня захисту дітей, який зібрав народних депутатів, першого віце-спікера ВРУ, міністра освіти, представників USAID та молоді.

Подія транслювалася через YouTube на телеканалі РАДА і набрала понад 1080 переглядів. Програма RANG розробила 21 візуальний матеріал, присвячений вищезгаданому форуму, які поширювалися на сторінках ВРУ в соціальних мережах, а також на сторінках Центру парламентської освіти. 30 старшокласників відвідали зустріч особисто та понад 50 студентів з усіх регіонів України долучилися до онлайн-заходу.

Перший віце-спікер ВРУОлександр Корнієнко привітав активну участь школярів у молодіжному русі та наголосив, що міжнародні норми щодо прав дитини проходять випробування у війні Росії проти України. Разом із головою парламентського комітету з питань освіти Сергієм Бабаком він також зазначив, що Верховна Рада оновлюватиме законодавство для забезпечення прав дітей, оскільки нинішнє скликання Верховної Ради є наймолодшим в історії і розуміє значення молоді в Україні. Україна. Міністр освіти та науки України Сергій Шкарлет відзначив, що багато українських дітей, постраждали від російської агресії, зокрема отримали поранення і втратили життя внаслідок російської агресії. Він визнав, що академічні досягнення – це зброя дітей у боротьбі за майбутнє України.

Марк Елінгстад, директор Офісу демократії та врядування USAID в Україні та Білорусі зазначив у своєму онлайн-зверненні до зустрічі, що захист прав, життя та здоров’я дітей та забезпечення їх доступу до освіти є найвищим пріоритетом для держави, особливо з огляду на виклики воєнного часу. Також він наголосив, що Верховна Рада використала всі засоби парламентської дипломатії, щоб забезпечити права дітей України та врятувати їх життя.

«Важливо, щоб діти не зупинялись у своєму навчальному процесі», – сказав він. Він зазначив, що Центр парламентської освіти залишається ефективним і проводить різноманітні заходи у воєнний час. Пан Елінгстад ​​підкреслив, що USAID з самого початку підтримував Центр через свої парламентські проекти, і Агентство продовжуватиме надавати таку підтримку через Програму USAID РАДА: Наступне покоління.

3 червня Програма розробила план співпраці з головою Секретаріату Комітету ВРУ з питань державного будівництва, місцевого самоврядування, регіонального та містобудування Анжелою Малюгою.

Зустріч була присвячена спільній діяльності, можливій підтримці Програми в організації слухань комітетів, комунікаційній допомозі та допомозі проекту закону про парламентську службу.

Програма допомагала депутатам у комунікації з виборцями, надавши короткий огляд закону, прийнятого під час війни.

Програма надала роз’яснення прийнятих законів та оприлюднила в соціальних мережах. Зокрема, Програма USAID «Рада: наступне покоління» надала роз’яснення щодо таких законів: №2260 про визначення рентної плати за користування надрами для видобутку газу на період дії воєнного стану та №2261 про регулювання податків у воєнний стан.

Програма підготувала інформаційні бріфи на декілька тем щодо Європейської хартії про захист регіональних мов та меншин

на запит народного депутата Наталії Піпи, інформаційний бріф щодо «Навчальний процес вищих навчальних закладів під час воєнного стану в Україні». Інформаційні бріфи є частиною зусиль Програми зі створення парламентської дослідницької служби.

Національний план відновлення України міститиме більшість пропозицій Програми USAID «Рада: наступне покоління».

7 червня була представлена​​ остаточна версія плану, розробленого робочою групою з парламентської реформи при Національній раді відновлення, до складу якої входить «Рада: наступне покоління». Зокрема, до національного плану включені пропозиції Програми, як створення парламентської дослідницької служби, офісу законопроектної роботи, навчального центру, розробка комунікаційної стратегії для парламенту та розробка комплексної стратегії електронного парламенту, яка включає розробку необхідних ІТ-інструментів, прийняття закону на громадських консультаціях.

МАЙБУТНІ ПОДІЇ

16 червня, о 17:00 за київським часом, 10:00 за Вашингтоном, округ Колумбія, RANG спільно з юридичним факультетом Університету штату Пенсільванія проведе вебінар,

щоб представити особливості роботи ВРУ під час воєнного стану. Під час зустрічі ключовими доповідачами стануть народні депутати, представник Верховної Ради у Конституційному Суді, фракція «Слуга народу» Ольга Совгиря та заступник керівника апарату Секретаріату Верховної Ради Артем Янчук. Зустріч буде доступна за посиланням: bit.ly/3MTJzRe