preloader
search-icon

Подія

Координаційна зустріч «Громадяни і парламент»

25 січня Програма USAID «РАДА: наступне покоління» організувала чергову координаційну зустріч проєктів та програм міжнародної технічної допомоги, націлених на допомогу та розвиток Верховної Ради України (ВРУ). У ній взяли участь близько 90 учасників, зокрема керівництво парламенту, народні депутати України, експерти, громадськість та міжнародні донори.

Цього разу учасники обговорили результати соціологічного дослідження «Громадяни і парламент: довіра, взаємодія та відкритість в умовах воєнного стану», яке провів партнер Програми – Міжнародний республіканський інститут.

Зокрема, за результатами жовтневого опитування, рівень довіри громадян до Верховної Ради України зріс до 56%. Заступниця Голови ВРУ Олена Кондратюк зауважила, що довіра до парламенту для неї є основним показником ефективності роботи народних депутатів, а позитивну тенденцію, на її думку, обумовили відразу декілька факторів.

«По-перше, Парламент успішно здав тест на інституційність, стійкість та відповідальність у перші дні повномасшатбого вторгнення. Депутати не розбіглися, як на це сподівався ворог, стримали своє слово, зібралися вчасно і виконали одну з найважливіших функцій – оперативно схвалили указ президента про запровадження воєнного стану. Другий фактор – це злагоджена робота депутатів попри змагальність різних фракцій і партій, різні політичні мотиви і можливості. Попри це назовні ми виступаємо одним голосом, і це дуже важливо для консолідації суспільства. Протягом року ми працювали в Києві, приймали десятки необхідних законів, що стосуються Збройних сил України чи змін до бюджету».

Це, на думку пані Кондратюк, допомогло знизити рівень критиканства щодо парламенту. Водночас вона наголосила, що аби втримати рівень довіри громадян має продовжуватися підзвітність та прозорість роботи ВРУ. За її словами, «громадяни мають добре розуміти і бачити, чим займається Верховна Рада, представницький орган в Україні».

Віцеспікерка вважає, що на підвищення довіри значно вплинуло і відродження парламентської дипломатії. Зокрема вона високо оцінила роботу народних депутатів у міжпарламентських групах ПАРЄ, НАТО, Кримської платформи, а також їхні численні зустрічі з іноземними колегами.

І четвертою причиною збільшення довіри до ВРУ пані Кондратюк назвала суттєві зусилля та успіхи парламенту в комунікаціях. На її думку, з перших днів повномасшатбого вторгнення рф в Україну Парламент взяв на себе провідну роль в інформуванні громадян про те, що відбувається, і про відповідні рішення влади. Верховна Рада створила спеціальний комунікаційний штаб, який оперативно передавав інформацію на різних майданчиках та платформах. Окрім питання довіри, учасники зустрічі обговорили взаємодію та комунікації Парламенту з виборцями. До прикладу, за результатами опитування, основними джерелами інформації про діяльність Верховної Ради для громадян є соціальні мережі (65%) та центральні телеканали (54%), і майже дві третини опитаних вважають цю інформацію зрозумілою.

Водночас директор Програми USAID «РАДА: наступне покоління» Ігор Когут зазначив, що для подальшого зміцнення довіри ВРУ необхідно розробляти всеосяжну комунікаційну стратегію – від висвітлення діяльності парламенту на його платформах і загалом до підвищення обізнаності громадян щодо ВРУ як інституції шляхом парламентської просвіти.

«Ми віримо, що парламентська комунікація – це не тільки інформування, але і взаємодія. Це коли ми залучаємо, вчимося взаємодіяти з різними цільовими групами, як-от з громадянським суспільством, професійними середовищами, бізнесом тощо. Водночас Парламент справді робить величезну роботу, щоб посилити обізнаність, сприяє парламентській просвіті. Адже взаємодії з парламентом не буде, поки громадяни не знають, що таке парламент і як працюють депутати» – зауважив пан Когут.

Народні депутати України подякували Програмі USAID «РАДА: наступне покоління», яка допомагає вибудовувати комунікаційні стратегії взаємодії з виборцями та впроваджує різні цифрові рішення. Вячеслав Рубльов вважає правильними й корисними намагання Програми вдосконалювати комунікації депутатів у соціальних мережах. А Роман Коптєлов поділився власним досвідом активної співпраці з Програмою:

«Ми з Програмою USAID «РАДА: наступне покоління» робили багато проєктів на окрузі, і всі вони, як я бачу із сьогоднішньої презентації, потрапляли в ціль. Ми робили проєкти і з переміщеними особами (ВПО), і про комунікації, і проводили інші дослідження в окрузі щодо питань, як люди спілкуються та взаємодіють з депутатами. Тому я вдячний, і ми працюємо у вірному напрямку. Ці дослідження допомагають вибудувати таку комунікацію, щоб вона була кращою та ближчою до людей».

Також зі словами подяки Програмі звернулися помічники народних депутатів України. Джулія Манубата зауважила, що «комунікації є особливо важливими зараз, коли люди бачать багато неправдивої чи незрозумілої інформації, коли ми стикаємося з такими викликами, як атаки і вимкнення світла. Але люди комунікують, і ми працюємо, намагаємося донести усю інформацію нашим виборцям».

Міжнародні донори привітали представників ВРУ з порівняно високою довірою громадян, однак наголосили, що парламент має сконцентруватися на викликах, аби втримати наданий кредит довіри. І вони готові допомагати ВРУ в доланні цих викликів. «Парламент – це ключова інституція стабільності країни, тому довіра до нього – ключовий елемент. Хочу запевнити, що ми, USAID, з вами будемо до кінця. Ми прагнемо, щоб Парламент працював стабільно і виконував всі свої функції», – зазначив керівник програм розвитку демократії та врядування Місії USAID в Україні Олександр Піскун.

З короткою презентацією соціологічного дослідження «Громадяни і парламент» можна ознайомитися за цим посиланням.