preloader
search-icon

Продукти Програми

Дослідження «Етичні та професійні стандарти в роботі парламенту»

У цьому дослідженні визначаються основні проблеми й можливі перешкоди, які необхідно брати до уваги під час розробки парламентських стандартів поведінки, зокрема кодексу поведінки. Також аналізується передовий досвід інших європейських парламентських демократій у цій царині. Автор документа не прагнув повністю й усебічно оцінити всю законодавчу базу й інституційні норми, що регулюють поведінку в парламенті, або відповідні положення про боротьбу з корупцією в Україні. Водночас він розглядає нові виклики, спричинені російською агресією проти України, а також можливості, пов'язані з перспективним членством України в ЄС. Автор також рекомендує ВРУ здійснити далекосяжну реформу наглядового механізму шляхом ухвалення нового етичного кодексу та створення наглядового етичного комітету, наділеного необхідними засобами, процедурними інструментами й операційною незалежністю для ефективного виконання своїх функцій.

Загалом скандали, пов'язані з недобросовісною поведінкою парламентарів, підсвітили необхідність взірцевої поведінки політиків і змусили парламенти розробити детальні правила такої поведінки. Україна не є винятком, і її парламенту потрібен сучасний регуляторний інструмент, який встановлює стандарти й дає настанови щодо поведінки депутатів, а також інституційний механізм реагування на неприйнятну поведінку.

Формування режиму етики та належної поведінки — це політичний процес. Тому поточний політичний контекст має визначати як зміст нового комплексного режиму парламентської етики, так і його формування. Парламентарі, налаштовані на реформи, мають розглядати політичну та громадську стурбованість через етичні стандарти як можливість покращити суспільний імідж ВРУ задля досягнення необхідного для будь-якого парламенту рівня легітимності. Слід завжди пам’ятати, що державна посада — ніщо без суспільної довіри.

Всі права на цю роботу, включно з авторським правом, належать Вестмінстерській фундації за демократію (WFD). Публікацію підготував доктор Марчін Валецький, експерт, який має понад 20 років досвіду сприяння демократії та управління, працюючи в більш ніж 40 країнах світу.

Публікація «Етичні та професійні стандарти в роботі парламенту: міжнародний досвід та рекомендації для України» стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст публікації не обов'язково відображає погляди USAID чи уряду Сполучених Штатів. Публікація здійснена в рамках Програми USAID «РАДА: наступне покоління», яка є п’ятирічною ініціативою (2021-2026), що впроваджується ГО «Інтерньюз-Україна».

Завантажити