Нова українська система охорони здоров’я: “від нуля” до успішних змін

Система охорони здоров’я України вже не перший рік потребувала кардинальних змін. За 26 років незалежності “невдалих” кроків на шляху реформ було зроблено досить багато, але жодного разу держава не могла здійснити задумане та зламати стару “трухняву” систему, повністю змінивши візію, орієнтуючись на кращі світові зразки. Медицина – це надзвичайно чутлива галузь, адже зачіпає інтереси кожного. Подорожуючи світом, українці бачать абсолютно інший рівень медичних послуг і хочуть мати медичний захист, не гірший за взірці медичних інновацій у Європі, Австралії, США.

Проте цього разу ми можемо стати свідками народження зовсім нової системи охорони здоров’я України, сформованої “з нуля”: з новими пріоритетами, кардинально новими підходами та принципами управління. 2018 рік стане точкою неповернення, а 1 липня може увійти в історію сучасної України як старт нового етапу сучасної української медицини.

Початок цим перетворенням поклав довгоочікуваний Закон України “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення” № 2168-VIII від 19.10.2017, який набув чинності 30 січня 2018 року. Станом на квітень 2018 року вже впроваджено урядову програму “Доступні ліки”, тривають тендерні закупівлі лікарських засобів та медичних виробів через міжнародні закупівельні агенції ПРООН, ЮНІСЕФ та Crown Agents (з 2016 року за усіма централізованими програмами), що має покласти край корупційним схемам. Створено електронну систему e-Health та розпочато впровадження електронних сервісів. Почався процес побудови Національної служби здоров’я, яка має кардинально змінити систему фінансування, орієнтуючись не на ліжко-місця (як це було раніше), а на принцип “гроші ходять за пацієнтом”, у подальшому плануючи перехід до страхової медицини. “Коли ми говоримо про необхідність трансформації системи охорони здоров’я та успішні кроки на цьому шляху – це не означає, що ми не помічаємо проблем, які потрібно виправити. Проте на відміну від тих, хто протистоїть змінам, ми не бажаємо миритися з цими проблемами!” – говорить в.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун.

 

 

“Лікар для кожної сім’ї”

З 1 квітня розпочалась кампанія “Лікар для кожної сім’ї”. Тепер кожен українець має право обрати сімейного лікаря, якому довіряє і який буде його лікувати. Жодних перепон у виборі лікаря немає.

Як обрати сімейного лікаря: перші кроки пацієнта

Крок перший. Точно визначте, з ким ви бажаєте підписати електронну декларацію. Ви можете зайти на сайт закладу охорони здоров’я (амбулаторії чи центру первинної медико-санітарної допомоги), ознайомитись зі списком лікарів (більшість місцевих медичних закладів уже мають відповідні сайти, решта запустять невдовзі).

Більше про початок вибору лікаря в різних регіонах України читайте і дивіться відеоролики тут.
Або ж ви можете просто прийти в медичний заклад і переглянути біографії тих лікарів, які працюють саме у вашому медичному закладі (як правило, такі довідки розміщені на інформаційних стендах кожної амбулаторії чи закладу охорони здоров’я). При цьому ніхто не може змусити вас обрати когось конкретного (якщо ваш дільничний лікар вас не влаштовує, то ви можете його змінити), ніхто не може примусити вас обрати лікаря за адресою реєстрації чи місцем проживання. Ви маєте право у подальшому змінити лікаря, якщо раптом будете не задоволені якістю наданих вам послуг.

Крок другий. Для того, щоб підписати електронну декларацію з лікарем, вам потрібен паспорт та індивідуальний податковий номер. Оформити електронну декларацію слід особисто у закладі охорони здоров’я. Це – безкоштовно. Обмеженням у виборі лікаря може стати єдине – вподобаний вами доктор уже підписав дві тисячі декларацій із пацієнтами і вичерпав свій можливий ліміт. Стати 2001 підписантом ви не зможете і вам потрібно буде знайти іншого лікаря, який ще не набрав пацієнтів.
Отож, якщо ви вже визначились із лікарем чи маєте хороші рекомендації щодо певного фахівця, то можете прямо зараз прямувати до вашого медичного закладу і підписувати електронну декларацію. Якщо ж у вас же залишились питання типу «Чи має декларація строк дії? Чи залишаться виклики сімейного лікаря додому? Я можу підписати декларації з кількома лікарями?» тощо, то вам допоможуть роз’яснення за посиланням.

 

Мільйон українців вже обрали своїх лікарів

“Від 2 квітня українці активно обирають своїх лікарів. Нарешті докорінно змінюється підхід до надання медичних послуг в нашій країні. За два тижні українці підписали майже півмільйона декларацій – 447 288. За кількістю підписаних декларацій лідирує Київ з 76 тисячами. На другому місці Донецька область – майже 64 тисяч. Третя Харківська область (46 696), четверта Вінницька (43 8557) і на п’ятому місці Полтавщина (38 042). До електронної системи охорони здоров’я підключилися 1069 закладів та 16 252 сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів, – говорить в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, – Там, де місцева влада вчасно зробила свою частину роботи – медзаклади мають інтернет, підключені до електронної системи охорони здоров’я, є комп’ютери, принтери та папір – люди можуть обирати своїх лікарів. Наприклад, все необхідне є в селі Васильківка Дніпропетровської області та у селі Велика Багачка на Полтавщині, де живуть всього кілька тисяч мешканців. Будемо робити все від нас залежне, щоби в кожному куточку країни люди могли підписувати декларації без затримок та будь-яких проблем. Кампанія тільки розпочалася, згодом цей процес налагодиться скрізь. Зараз головне – щоби ми всі ставилися до нього позитивно, підтримали наших медиків, які працюють у посиленому режимі, та спокійно обирали своїх лікарів”

Підсумки першого тижня кампанії можна переглянути тут.

Підсумки другого тижня кампанії можна знайти тут.

Для чого вам заповнювати електронну декларацію?
Сам факт того, що ви підпишете електронну декларацію надасть вам безперечні переваги:

  1. Починаючи з квітня 2018 року лікарі будуть обслуговувати тих пацієнтів, з якими підписали декларації. Якщо ви не підпишете декларацію своєчасно, ви зможете зробити це у будь-який момент пізніше. Однак, ви можете проґавити шанс обрати бажаного для вас лікаря.
  2. Хворі, які не підпишуть декларації будуть проходити всі обстеження платно (загальний аналіз крові, сечі, кров на цукор, ЕКГ, флюорографія, рентгенографія та загальні огляди вузьких спеціалістів).
  3. Саме від того, підпишете ви декларацію чи ні залежатиме нарахування коштів, які держава направить за вас до закладу охорони здоров’я через Національну службу здоров’я України. Так має спрацювати новий механізм “гроші ходять за пацієнтом”.

“Гроші ходять за пацієнтом”
З 1 липня система фінансування “первинних організацій” буде кардинально змінена – відтоді гроші підуть за пацієнтом. Чим більше громадян підпишуть декларації із центром первинної допомоги, тим краще цей лікувальний заклад буде фінансуватися. І звісно, жителі зможуть отримувати якісніші послуги.

“Для того, щоб медичні заклади могли ефективно працювати за новою моделлю фінансування, вони мають змінити правила своєї роботи – пройти процес автономізації та стати комунальними некомерційними підприємствами. Після цього вони зможуть підписувати договори та угоди з підрядниками, почати оптимізувати витрати та нарешті піднімати зарплатню лікарям. Вже з липня перші автономні медзаклади почнуть укладати договори з Національною службою здоров’я та отримувати оплату за кожного пацієнта, який підписав декларацію з їхніми лікарями на первинній ланці”, – підкреслює Уляна Супрун.

На кожного приписаного Національна служба здоров’я України буде перераховувати лікувальній установі певну суму з урахуванням вікового коефіцієнта пацієнта. Так, на пацієнта віком від 18 до 40 років передбачено 370 грн, на дітей до 5 років та людей, старших за 65 років ця сума буде збільшена. Зарплати лікарів будуть залежати від кількості приписаних людей. Але навіть якщо декларацію з лікарем уклало замало пацієнтів, зовсім без грошей він не залишиться – йому буде нараховано мінімальний оклад.Водночас, досить багато представників медичної спільноти висловлюють занепокоєння з приводу фінансування новоствореної системи охорони здоров’я, якості медичних послуг та механізму “гроші ходять за пацієнтом”.

“Планується, що всіма коштами, які будуть виділені у рамках Програми медичних гарантій буде розпоряджатися саме Національна служба здоров’я. Це первинна медична допомога, тобто звернення до педіатра, терапевта, сімейного лікаря, це вторинна медична допомога (стаціонарне лікування хворих, лікарі вторинного рівня – хірурги, ендокринологи, ЛОРи тощо), третинна (обласні лікарні, спеціалізовані лікарні), екстрена та паліативна медична допомога. Проте попри створення у грудні 2017 року Національної служби здоров’я України (НЗС) та затвердження Положення, яким визначено її повноваження, фактично НСЗ не розпочала свою роботу. Також досі не затверджений порядок надання первинної медичної допомоги. Тому необхідно прискорити ухвалення усіх необхідних нормативно-правових актів, оскільки без них нова система з 1 липня не зможе бути запроваджена, – підкреслює народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я Андрій Шипко, – Тепер про “гроші будуть ходити за пацієнтом”. Планується створити обласні відділи, де фахівці служби прийматимуть звіти від лікарень та направлятимуть кошти за пацієнтом. Звучить чудово.  Для прикладу, потрапив пацієнт з переломом руки до лікарні, лікар оглянув, наклав гіпс, написав звіт та відправив його до Національної служби здоров’я. Оператор служби здоров’я отримує заявку, прораховує вартість огляду та гіпсу та переводить кошти на лікарню. А тепер запитання: скільки зараз в Україні пацієнто-випадків на рік? Я вам відповім: 8 мільйонів випадків. Це по 23 тисячі на день. А тепер візьмемо оператора чи диспетчера, який працюватиме у Національній службі здоров’я і порахуємо, скільки часу у нього буде на опрацювання одного звіту. А лікар по одному хворому може надіслати і три звіти. Тому важко зрозуміти, яка ефективність буде від такої служби, і як швидко будуть опрацьовуватися ці звіти. Бо в середньому припадає тисяча звітів на день на один структурний підрозділ Національної служби здоров’я. Тут або потрібна величезна кількість операторів (тоді питання наскільки виправдано витрачати масу коштів тільки на обслуговування процесу перерахунку коштів?) або ці звіти будуть просто формальними. Якщо уже і впроваджувати таке фінансування, то потрібен хоча би рівень району. А так ми матимемо купу звітів, які нікому фізично буде перевіряти. А їх перевірка і є ключовою, щоб розуміти чи правильно, чи в необхідному обсязі надана медична допомога, чи немає зайвих призначень та направлень. Мета ж має бути не тільки у грошах, перше завдання – це якість медичної допомоги. До речі, ніде у світі за таким принципом не фінансуються, наприклад, лікарні інтенсивного лікування. Там кошти чітко ідуть наперед, адже допомогу потрібно надавати тут і зараз, а не після проведення оплати після пролікованого випадку».

“Я позитивно ставлюсь до реформи і тих змін, які впроваджуються. Так само підтримую міністра, бо вона хоч щось робить. Хоча, думаю, буде досить складно говорити про реформу, якщо не буде збільшено фінансування і бюджет медицини залишиться на тому ж рівні. По суті – тоді і сервіс залишиться на тому самому рівні. Нічого не змінилось поки що. Більше того, вважаю, що сьогодні надати нормальний сервіс з відповідною кількістю процедур, медпрепаратів, обстежень, аналізів неможливо за 370 грн, враховуючи, що в приватній практиці лише сама консультація лікаря коштує 350 грн. Ось чому приватні заклади не зацікавлені брати участь у реформі і підписувати декларації поряд із державними закладами охорони здоров’я. За нашими підрахунками, щоб приватному сектору було вигідно теж долучитись до реформи, сума має бути збільшена до 2500-3000 грн на одного пацієнта. Крім того, потрібно терміново змінити мотивацію для лікаря. Сучасний лікар має заробляти не менше 2000 доларів, інакше ми їх втратимо. Вони поїдуть до сусідніх Польщі та Німеччини. І багато моїх колег уже виїхали”, – відзначає Анатолій Корнутяк, лікар-терапевт приватної практики в Ірпінському регіоні Київської області.

 

Спростовуючи міфи та “страшилки”

Реформа охорони здоров’я починається не вперше, але щоразу ми не відчували кардинальних змін на краще. Тому багато-хто, зокрема і частина медичної спільноти, досить скептично налаштовані втілюваних змін. “Реформа, яку робить Україна – на сьогодні масштабніша ву Європі. В деяких рішеннях, як-от електронна охорона здоров’я, ми “перестрибуємо” етапи еволюції європейських країн. Ми почали саме з тих сфер, з яких найкраще починати таку реформу: первинна ланка та електронні рішення. Звичайно, в нас є серйозні ризики. Час грає проти нас. Паралельно слід вирішувати проблеми з якістю та освітою. Дуже важливі політична стабільність та послідовність дій”, – підкреслює заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк.

Для того, щоб спростувати створені міфи та побоювання Міністерство охорони здоров’я запустило потужну інформаційну кампанію. Проводяться публічні обговорення і дискусії, в.о. міністра Уляна Супрун чи не щодня дає коментарі та інтерв’ю у теле- та радіостудіях. Також у міністерстві створили окремий інформаційний буклет “Реформен”, який дає відповіді на безліч питань громадян та медиків. Ознайомитись із ним можна тут.

«Ми постійно пояснюємо, що укладаючи договір, люди не мають за це платити. (Чомусь шириться інформація, що ця послуга платна). Крім того, пацієнти можуть обрати будь-якого лікаря за своїм бажанням. Ми інформуємо, якщо ви плануєте заповнити декларацію, але не знаєте як вибрати, то можете зайти на сайт Ірпінської міської лікарні, там є наша сторінка. Місцева газета “Ірпінський вісник” постійно друкує інформацію про кожну амбулаторію та про лікарів, які там працюють. Якщо ж приміром, є проблема з тим, що педіатр уже набрав понад 1200 декларацій (а у нас такі випадки вже є) і не має змоги далі набирати пацієнтів, ми рекомендуємо, щоб сім’я у повному складі – і батьки, і діточки – записалась до сімейного лікаря. За цей час уже підписали понад 32 тисячі декларацій. Маємо електронний підпис. Збираємо усі данні і поки зберігаємо на сервері, аби потім можна було оперативно внести все у систему e-Health, бо на даний момент зі швидким стартом кампанії є певні “зависання” системи. Проте це процес нормальний і ми все будемо робити поступово», – говорить Олег Вовкотруб, в.о. головного лікаря КЗ “Ірпінський міський центр первинної медико-санітарної допомоги”.
 
У Маріуполі взагалі запустили інноваційний для України проект – “МедБот Марта”, який інформує та відповідає на запитання, які досить часто виникають у громадян і вони можуть отримати на них відповідь навіть не виходячи з дому, а просто на електронній сторінці.
Багато роз’яснень стосуються переселенців та нестандартних ситуацій. Приміром, що вам потрібно робити, якщо ви загубили паспорт або не маєте документів тощо. Довідка тут.

Але найпереконливіші свідчення позитивних змін – це успіхи на місцях, у різних регіонах країни.

 

Успішні рішення на місцях

Мукачево, Закарпатська область
“Нам вдалося так успішно стартувати завдяки підтримці нашої місцевої влади, кваліфікованому персоналу та активності містян. Якби не було розпочато процес інформатизації закладів ще у 2015 році, коли закупили комп’ютери та інформаційну систему в стаціонарні відділення Мукачівської центральної районної лікарні, а в кінці 2017 року для амбулаторних закладів, то важко було б говорити про успішні зміни зараз. Це фактично дало старт подальшій нашій роботі. І тут немає ніяких секретів. Десь трошки навипередки в листопаді я оформив цифровий підпис як керівник, зареєстрував заклад та структурні підрозділи в e-Health. І протягом грудня ми стали реєструвати наших лікарів в системі і паралельно готувати їм цифровий підпис. З кінця січня ми стали укладати електронні декларації в системі e-Health, яка на той час працювала в тестовому режимі. За лютий-березень 2018 року ми підписали близько 17 тисяч декларацій. Станом на сьогодні маємо 25 тисяч підписаних декларацій. Це десь 30% від загальної кількості жителів – чудовий результат за два місяці. Хоча не можу сказати, що процес відбувається без перешкод. Адже є невелика кількість людей, які бояться надавати свої персональні дані, а ще більше – надавати копії документів (згідно наказу МОЗ № 503 від 2018)
,– говорить головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги міста Мукачева Євген Мешко, – Однак, ми не зупиняємось. Тому що знаємо, пацієнти очікують на підвищення якості медичних послуг, а медичні працівники – на підвищення заробітку. Працювати в сьогоднішніх умовах доходу неможливо. Це першочергова причина, чому наші молоді лікарі їдуть за кордон. Щодо якості послуг, то не варто з 1 липня чекати нереальних змін. Процес буде поступовим. Приміром, у нашому закладі вже впроваджено кілька сервісних послуг: можна в кожній амбулаторії здати аналізи, проводиться попередній запис на прийом – це фактично нівелювало черги під кабінетами, медична документація поступово вноситься в інформаційну систему. Сімейний лікар має можливість записувати пацієнтів до вузьких спеціалістів та на обстеження через електронну систему і пацієнту не потрібно додатково потім ходити у поліклініку і очікувати в чергах. У нас сім днів на тиждень надається допомога на первинному рівні, тому що в вихідні і святкові дні так само чергують сімейні лікарі. Завдяки місцевій владі всі пільгові категорії населення міста отримують безкоштовне амбулаторне лікування (згідно постанови КМУ 1303 від 1998 року), а це близько 12 млн гривень на рік. Вся стаціонарна допомога на базі Мукачівської ЦРЛ також 100% безкоштовна, включаючи такі дорогі операції як ендопротезування, заміна кришталиків, металоостеосинтез, хіміотерапія тощо. Так само містяни отримують компенсацію або попередню оплату за дороге лікування на третинному рівні. Житель міста Мукачева повністю захищений від катастрофічних витрат у зв’язку з проблемами здоров’я і це заслуга міської влади”.

Більше про лідерів реформи за кількістю підписаних декларацій дивіться за посиланням.

Коментарі експертів

Федір Лапій, доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика 

Реформа почала втілюватись. Розпочато кампанію. Те, що ми маємо на сьогодні – це процес, коли у будинку уже є фундамент (я маю на увазі Закони України), почато будівельні роботи і зводяться стіни. До того у нас була суцільна проблема – охорона здоров’я нагадувала старий будинок зі щілинами, звідки з усіх сторін дме… Те, що зміни розпочато – це великий плюс. Зі свого боку можу сказати, що маючи досвід роботи у медицині понад двадцять років і, спілкуючись з авторитетами, які розпочинали робили реформи і п’ять, і десять років тому, підкреслю кардинальність нинішніх змін. Так, ми повинні розуміти, що вони не будуть відчутні сьогодні або ж завтра. На це підуть роки, можливо, п’ять чи й десять років. І розумні люди це прекрасно розуміють. Також зауважу, що коли починаються такі зміни, вони впливають і на лікарів, і на пацієнтів. Лікарі, які працюють уже не перший рік і мають досвід роботи понад десять років переживали вже не один початок реформ. І тому у них є певний скепсис щодо своєї подальшої роботи. І для того, аби змінити це непорозуміння і відкинути побоювання деяких лікарів, потрібно, щоб вони були більше обізнані з практиками, які існують в країнах євроспільноти. Приміром, досить часто говорять про те, що в Україні впроваджується американська модель охорони здоров’я – це неправда! Міністерство охорони здоров’я ніколи цього не заявляло. Ще один приклад – інші країни уже багато років мають електронні бази даних пацієнтів. І з точки зору медицини набагато простіше для лікаря, коли є одна електронна історія пацієнта. І тут не потрібно спекулювати на витоку баз даних і т.д. У свою чергу, молоде покоління лікарів, які їздять за кордон і бачать інший досвід, з набагато меншим острахом сприймають ці зміни. Яскравим прикладом такої молодої генерації можна назвати лікарів Євгена Мешко та Олега Стадніка. Саме такі не горланять про зраду, а впроваджують зміни, мандат на які отримали. І насамкінець хочу сказати, що вже обрав свого лікаря. Так, ще не мав часу аби приїхати і заповнити декларацію. Але вибір для себе та усієї родини зробив.

 

Віктор Ляшко, заступник Генерального директора з нагляду за інфекційними хворобами ДУ “Центр громадського здоров’я МОЗ України”

Зміни я бачу і величезні. Три роки тому ніхто не вірив, що буде прийнято Закон, який чітко покаже, як і куди ми рухаємось. Зараз медики реально відчули, що реформа буде. І більшість тих, хто послухав експертів, починає підтримувати медичну реформу. Я особисто спілкувався з сімейними лікарями, яких відібрали за конкурсом і які з 1 липня готові впроваджувати реформу, то можу сказати – у людей горять очі. Вони відчувають, що можуть відбутися реальні зміни, які дозволять відновити авторитет лікаря і не бути більше “прохачем коштів”, аби прогодувати свою сім’ю. Надається можливість відчувати себе фахівцем, який з гордістю буде надавати медичну допомогу. Автономізацію закладів охорони здоров’я я також підтримую. Проте, бачу єдину проблему у цьому питанні – у нас навіть тоді, коли щось автономізують та переводять у комунальні неприбуткові підприємства, то все одно намагаються впливати на прийняття рішень. Що я маю на увазі: органи управління, як-от обласна чи районна рада, намагаються впливати на головних лікарів через відповідні механізми, прописані у статутах закладів – кого наймати на роботу, що робити і т.д. Думаю, що повноцінна автономізація з’явиться лише тоді, коли повністю запрацює Національна служба здоров’я. І не буде тиску обласного бюджету. Національна служба здоров’я буде закуповувати послуги в рамках медичних гарантій. Більше того, якщо будуть виконуватись усі норми, прописані у Законі, то все буде працювати як годинник. У законі вказано, що на охорону здоров’я повинно бути виділено близько 5% ВВП. Якщо взяти бюджет 2018 року, то це має бути 167 млрд грн, якщо б реформа повноцінно запрацювала з 1 січня цього року. Поки ми маємо 54-57 млрд грн на субвенцію та 8 млрд грн на первинну медичну допомогу. Якщо ж на медичні гарантії дадуть 167 млрд грн, будуть прописані всі процедури, тарифи і запрацює e-Health, то не буде ніяких проблем.

 

Підготувала: Ірина Прохорчук

Впреше опубліковано: http://reformsguide.org.ua/ua/analytics/new-ukrainian-health-care-system/