Рік “безвізу” та Україна в іноземних медіа: навчальний вишкіл для журналістів у Черкасах

19-20 травня учасники другої хвилі проекту «Точне відображення Угоди про асоціацію Україна-ЄС в українських медіа» взяли участь у черговому, сьомому вишколі, що відбувся в Черкасах.

Традиційно, навчальна програма складалася з теоретичної та практичної частин. Протягом двох днів учасники досліджували тему децентралізації в контексті європейської інтеграції України та підбивали підсумки річниці безвізового режиму, говорили про прийняття України в Євросоюзі, зокрема висвітлення у французьких медіа.

Про останнє учасники вишколу спілкувалися з Фабрісом Депре, журналістом французької газети La Croix та співзасновником журналістського колективу Daleko-Blisko. На прикладах висвітлення  французькими медіа внутрішньополітичної ситуації в Україні, подій Майдану, війни на Сході  Фабріс показав зміни у баченні України. 

Він зазначив, що наразі інтерес іноземної аудиторії до українських питань помітно знизився, більше того, Україну часто згадують у негативному світлі. Це зокрема стосується матеріалів,  де йдеться про гальмування реформ. Водночас також мають місце й позитивні відгуки. «Громадський сектор в Україні розвивається дуже динамічно, суспільство стає сильним гравцем, рушієм змін, про це багато пишуть журналісти» – зауважив Фабріс Депре.

З нагоди майбутньої річниці безвізового режиму до участі у вишколі було запрошено Ірину Сушко, виконавчого директора ГО «Європа без бар’єрів».  Йшлося про значення безвізу для українців та країни, очікування, які були рік тому й сьогоднішні реалії.

Зокрема, торік було багато песимізму з приводу можливого збільшення нелегальної трудової міграції з України, або ж недоступності подорожей в ЄС через брак на це коштів. Однак, зазначила  Ірина Сушко, за офіційними даними за 11 місяців понад півмільйона українців уже здійснили подорожі до Шенгенської зони з біометричними паспортами. І це стосується лише прямих перетинів кордону, тоді як чимало людей подорожуть до Євросюзу з пересадками в «нешенгенських» країнах.

Ірина Сушко також детально розповіла про Європейську систему інформації та авторизації подорожей (ETIAS) та Європейську систему в’їзду та виїзду (EES). Пані Ірина зазначила, що громадяни країн, які  мають безвізовий режим із ЄС, з 2021 року повинні будуть авторизуватися перед поїздками на спеціальному сайті. Це коштуватиме 7 євро, авторизація буде дійсна протягом трьох років або до закінчення терміну  дії проїзного документа (закордонного паспорта). 

«Не варто боятися нових правил. Це загальносвітова тенденція,  схожі норми про попередню авторизацію планує запровадити Україна. Не варто також забувати, що це питання безпеки не тільки громадян ЄС, а й тих, хто туди подорожує. Адже якщо система працюватиме ефективно, вона стане додатковим бар’єром для злочинців і терористів» – зазначила Ірина.

Володимир Феськов, експерт Інституту політичної освіти і радник Закарпатського Центру місцевого самоврядування, презентував одну з найбільш успішних українських реформ – реформу децентралізації. Володимир розказав про її сенс та суть, стан впровадження, окреслив важливість децентралізації для європейської інтеграції України.  

«Ми ставили завдання досягнути стандартів місцевого самоврядування, які є в розвинених країнах,  прийти до реалізації Європейської  хартії місцевого самоврядування. Ці процеси повністю відповідають євроінтеграційному напрямку України, і ми постійно консультуємося з європейськими колегами задля кращої реалізації реформи», – каже він.

Всі учасники також мали практичні завдання з підготовки власних журналістських матеріалів , пов’язаних з виконанням Угоди про асоціацію.  Вони стосувалися охорони природи, сертифікації промислових товарів та попередження недобросовісних практик бізнесу щодо споживачів.

Фоторепортаж з заходу можна переглянути тут

Проект «Точне відображення угоди про Асоціацію Україна-ЄС в українських медіа» втілюється польським Фондом міжнародної солідарності у співпраці з українськими громадськими організаціями «Інтерньюз-Україна» та «Товариство Лева». Проект реалізується за кошти Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), а також за кошти Програми «Підтримка демократії», що у свою чергу фінансується з Програми польського співробітництва задля розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Більш детальну інформацію про проект ви можете дізнатися тут