Учасники проекту «Точне відображення Угоди про асоціацію Україна-ЄС» відвідали Литву з навчальним візитом

Протягом тижня з 5 по 12 листопада 2017 р. 10 журналістів регіональних медіа перебували в Литві з навчальним візитом. В рамках програми візиту учасники дізналися про євроінтеграційні реформи в Литві та шляхи їх здійснення, познайомилися із стандартами, механізмами та процедурами роботи європейських інституцій та вивчили литовський досвід у сфері інформаційної політики щодо європейської інтеграції. Даний навчальний візит є одним з компонентів проекту «Точне відображення угоди про Асоціацію Україна-ЄС в українських медіа», котрий в партнерстві реалізують польський Фонд міжнародної солідарності, ГО «Інтерньюз-Україна» та ГО «Товариство Лева».

Основною метою візиту було показати шлях Литви до членства в ЄС, процеси трансформації які відбувались і відбуваються від моменту відновлення незалежності, а також основні принципи та правила функціонування влади, місцевого самоврядування, медіа, бізнесу та громадянського суспільства у Литві в рамках членства в ЄС. Учасниками цього навчального візиту стали найактивніші журналісти та головні редактори регіональних медіа з усіх регіонів України, які спеціалізуються в сфері з питань європейської інтеграції України, проблем та можливостей в цьому контексті.

Програма навчального візиту була насичена та різноманітна. Дуже цікавою та важливою була зустріч з авторами ініціативи Європейського плану для України («Плану Маршалла» для України) після його презентації в Сеймі Литви Гедімінасом Кіркіласом, заступником голови Парламенту Литви, Головою Комітету Європейських справ та Андріусом Кубіліусом, заступником голови Комітету Європейських справ.

Крім того, журналісти здійснили візити до ключових міністерств – Міністерства закордонних справ, Міністерства економіки, Міністерства соціального захисту і праці, Міністерства внутрішніх справ. Питання, які обговорювались на цих зустрічах стосувались процесів трансформації, які відбулися в період підписання Литвою Угоди про асоціацію та подальшого вступу в ЄС аж до теперішнього часу, а також реформ, проводилися в той період. Учасники мали можливість дізнатися, як виглядає сучасна ситуація в сфері зовнішньої політики, соціальної політики та захисту, функціонування місцевого самоврядування, залучення інвестицій та інше.

Цінним досвідом для учасників було знайомство з агенціями та конфедераціями, які підтримують розвиток бізнесу у Литві:  Public Institution Lithuanian Business Support Agency – агентство, що адмініструє кошти з фондів ЄС для розвитку середнього бізнесу в Литві, а також зустрічі з представниками приватного інноваційного бізнесу, котрий розвинувся завдяки використанню коштів джерел ЄС і зараз займає передові позиції на європейському та світовому ринках – BOD Group та SoliTek, які є найбільшими виробниками промислових компакт-дисків та панелей з використанням плівкових, лазерних і сонячних технологій та UAB «Audėjas» – підприємством, яке виробляє текстильні тканини і є одним з прикладів збільшення інтенсивності розвитку завдяки інвестиціям з ЄС.

Окрему увагу слід звернути на роботу наших учасників у Міністерстві оборони Литви, а саме: зустріч в Департаменті Стратегічної комунікації Литовської Армії (основні теми які обговорювалися: боротьба з пропагандою, інформаційна та гібридна війна) та зустріч з командувачем Національних Добровольчих Оборонних Сил Литви полковником Артурасом Ясінскасом, на якій було представлено формат функціонування добровольчих структур  в рамках Міністерства оборони Литви.

 

 

Зустрічі з медіа-спільнотою Литви пройшли так само плідно. Журналісти відвідали Суспільне радіо та телебачення, Спілку журналістів Литви, Балтійську новинну агенцію.

        

Родзинкою візиту стала поїздка до Каунасу та зустріч в мерії міста, що дало можливість практично познайомитися з різними сторонами функціонування місцевого самоврядування у Литві.

Хочемо висловити велику подяку за допомогу в формуванні такої цікавої та насиченої програми візиту Департаменту інформації та зв’язків з громадськістю Міністерства закордонних справ Литви в особі його керівника пані Діані Зарембієне а також Посольству Республіки Литва в Україні в особі третього секретаря посольства пані Рути Рудінскайте.