Підсилити громадський контроль. В Києві презентували рекомендації з інформаційної безпеки в Інтернеті

У середу, 02 серпня в інформаційній агенції УНІАН відбулася презентація видання "Рекомендації для стейкхолдерів. Як підсилити інформаційну безпеку в Інтернеті під час конфлікту" від ГО “Інтерньюз-Україна”.

 

 

Рекомендації – результат взаємодії держави та громадськості 

До розробки рекомендацій під час робочих зустрічей в лютому-квітні 2017 року долучилися представники органів влади, зокрема МІП, МОУ та СБУ. “Цей посібник є якісним прикладом співпраці держави і громадянського суспільства. Рекомендації є реальними до виконання, будемо їх просувати в інші органи державної влади”, – зазначив держсекретар Міністерства інформполітики Артем Біденко

 “Думаю, що головне для обох сторін – для органів державної влади та журналістів – зрозуміти, що вони не є  ворогами один одному. До журналіста треба відноситися як до представника четвертої влади. Для органів державної влади ми  розробили 10 рекомендацій. І перша з них – це проактивно реагувати на події, які відбуваються”, – зазначила Тетяна Попова, експерт  з комунікацій, ГО ”Інформаційна безпека”.

 

Громадський контроль за законодавчими ініціативами щодо Інтернету підсилиться

Медійні неурядові організації обіцяють підсилити громадський контроль за законодавчими ініціативами щодо Інтернету. За словами Віталія Мороза, “Інтерньюз-Україна” разом з іншими організаціями, такими як ІМІ та Детектор Медіа готові спостерігати за ініціативами депутатів в сфері інтернет-свободи і негайно реагувати. Також ми готові брати участь в розробці законопроектів і бути стримуючим фактором“.

Ключові положення рекомендацій

Право на вільний Інтернет у цифрову епоху стає однією з ключових засад демократичного суспільства.

В епоху поширення Інтернету та соціальних мереж, де кожен користувач стає виробником інформаційного потоку, відповідальність формується спонуканням до критичного мислення й медіаграмотності користувачів, щоб не допустити поширення неправдивої чи недостовірної інформації, вмінням розрізнити інформаційні атаки, поведінку ботів та тролів.

У сфері регуляції Інтернету громадянське суспільство повинно стояти на сторожі прав та свобод користувачів, контролювати дії та ініціативи уряду й вимагати публічного звіту щодо ефективності пропонованих рішень, схвалених з метою безпеки країни.

Водночас, в умовах воєнного конфлікту чи кризи органам влади необхідно вибудувати ефективну комунікацію з громадянами:

●   Надати офіційний статус новим каналам комунікації з громадянами, зокрема популярним соціальним мережам.

●   Затвердити правила поведінки чиновників та органів влади в соціальних мережах, обумовивши межі такої комунікації.

●   Постійно роз’яснювати кроки органів влади в усуненні безпекових ризиків для країни, що зачіпають суспільний інтерес, інтереси бізнесу чи інтереси громадян —  передовсім стосується роботи СБУ та МОУ.

●   Проактивно роз’яснювати користувачам Інтернету правові норми, що регулюють інформаційний простір, тим самим підвищуючи правову освіченість громадян і мінімізуючи потенційні інциденти.

●   Долучати громадські організації, що не пов’язані з бізнесом та політичними силами, до обговорення законодавчих ініціатив щодо регуляцій Інтернету.

Рекомендації були створені на основі робочих зустрічей за участю МОУ, СБУ, МІП, представників медіаспільноти, міжнародних організацій, ІT-спільноти в ГО “Інтерньюз-України”, а також експертних дискусій щодо свободи Інтернету, що були проведені в шести містах України в першій половині 2017 року.

Завантажити посібник можна за лінком.

 

Захід відбувся в рамках проекту “Інтернет-свобода в Україні: підтримуючи засади свободи слова та безпеки в часи конфлікту” за підтримки програми МАТРА від уряду Нідерландів, що реалізується ГО “Інтерньюз-Україна”.