Проект «ElectUA – моніторинг порушень під час виборів-2012»

ElectUA: проект моніторингу порушень під час парламентських виборів 2012 в Україні – це аполітична ініціатива, яка мала на меті привернути увагу громадськості до цінності прозорого, відкритого і чесного процесу волевиявлення. Проект був спрямований на залучення громадян, спостерігачів та суб’єктів виборчого процесу до фіксації порушень під час парламентських виборів-2012 та візуалізації отриманих даних на віртуальній мапі.  

В рамках проекту був розроблений Інтернет-ресурс для контролю за виборами www.electua.org. Усі охочі – громадяни, представники ЗМІ та громадські активісти – у будь-який час мали змогу повідомляти про порушення виборчого законодавства безпосередньо на сторінці проекту, через соціальні мережі Facebook та Twitter чи SMS. Також в рамках роботи проекту постійно працювала гаряча телефонна лінія, де можна було отримати консультацію щодо роботи веб-сторінки і повідомити про порушення.

Однією з основних ознак проекту було використання методики «розумного» краудсорсингу та чітка прозора система перевірки отриманої інформації, над якою працювала команда модераторів. На інтерактивній мапі відображалося два шари повідомлень: отримані, що проходили модерацію, та перевірені. Над проектом працювали 23 координатори в різних областях України та команда модераторів у Києві, яких спеціально навчили верифікації та аналізу даних. Інформацію, яку детально перевіряли, могли використовувати інші правозахисники чи юридичні організації, міжнародні експерти.

Для популяризації інтерактивної мапи серед ЗМІ та медіа-активістів на початку проекту були організовані прес-конференції у Києві, Львові, Харкові та Сімферополі. Були запущені потужні SMM кампанії в соцмережах, банерні та інформаційні кампанії на провідних Інтернет ресурсах та більше, ніж у 100 друкованих національних та регіональних виданнях.  

Для оперативного повідомлення про неправомірні дії учасників виборчого процесу з будь-якої точки України безпосередньо з місця події за допомогою мобільного телефону було розроблено android-додаток ElectUA.

Також у містах України активісти проекту розповсюджували листівки та наліпки з закликами громадян долучатися до моніторингу передвиборчої кампанії.

Для вірусного розповсюдження інформації про проект було створено два відеоролика «Зомбі в Україні» та «Вибори наосліп», які спонукали громадян слідкувати за перебігом парламентських виборів, не продавати свої голоси та повідомляти про порушення.

Від початку вересня 2012 року станом на 12:00 29 жовтня 2012 року проект ElectUA отримав 1640 повідомлень про порушення виборчого законодавства. Найбільший пік активності надання громадянами інформації про порушення припав на останній день передвиборчої кампанії – 26 жовтня – і безпосередньо на день голосування. Про те, які факти зібрала віртуальна інтерактивна платформа ElectUA читайте у заключному прес-релізі проекту тут.

Офіційні сторінки проекту у Facebook| Twitter | Youtube

Дати реалізації проекту: червень – листопад 2012

Джерело фінансування: Програма «У-Медіа», Міжнародна громадська організація «Інтерньюз»

Партнери: Комітет виборців України, Громадянська мережа ОПОРА, Лабораторія законодавчих ініціатив, Громадянський рух «ЧЕСНО»